Välkommen Jennie Gotsis, retoriker!
Jennie Gotsis är en erfaren retoriker med nio år som konsult och VD i egna retorikbyrån Tala Tydligt. Genom att bättre förstå sin roll som kommunikatörer kan företag och organisationer övertyga, motivera och kommunicera effektivare. Om att nå och påverka andra människor: I varje möte har vi människor en hel värld av förväntningar, erfarenheter och åsikter med oss som styr vår perceptionsförmåga. Bara för att vi talar samma språk (vilket vi inte gör ibland) så betyder det inte att vi förstår varandra och övertygas. För att påverka din medpart behöver du förstå kommunikationens grundförutsättningar och varför vi reagerar som vi gör. Hur resonerar en retoriker om implementeringsarbetets kommunikation och hur man bäst motiverar till förändring?
Under P2P Summit 16 April 2013 fokuserar vi på de olika faser företag och organisationer behöver gå igenom för att uppnå önskade resultat: förstudie, genomförande, förvaltning & uppföljning. Vi talar också om vad, hur och vem som bör involveras i dessa olika faser och inte minst – hur ser vi genomgående till att få det stöd och de resurser som behövs oberoende av vad det är vi vill styra eller kontrollera.
För anmälan och mer information – klicka här! Representerar du ett expertföretag och vill veta mer hur ditt företag kan medverka under P2P Summit 2013 – kontakta oss här!
Välkommen!
Pressreleasen kommer från: Newsdesk