FLEX headset utökar nu sin produktlinje för det mobila kontoret med FLEX select, ett trådat komfortheadset för dem som ställer högre krav på ergonomi och ljudkvalitet.
Att ha möjlighet att jobba mobilt från hemmet, i bilen eller då man är på resande fot är idag en självklarhet för många. Företag investerar i bärbara datorer, tablets och smarta mobiltelefoner till sina anställda för att öka personalens flexibilitet och effektivitet. Genom att koppla ett FLEX select headset till den mobila utrustningen får man en mer ergonomisk arbetsmiljö, ökad produktivitet och minskar risken att utsättas för belastningsskador.
FLEX select kan anslutas till mobiltelefonen, bordstelefonen eller via USB-adapter till datorn (även MS Lync). Vid leverans ingår två nedre kablar för anslutning till de senaste mobil- och bordstelefonerna. Fler nedre kablar finns som tillbehör. Headsetet har en innovativ ergonomisk design och ett elegant utförande med nedtonad färgskala och detaljer i metall, en design som passar alla.
FLEX select är ett professionellt headset utvecklat för moderna kontorsmiljöer och callcenters. Wide-band hörkapslar ger förbättrad lyssning och bullerdämpande mikrofon ökar samtalskvalitén. Förbättrad hållbarhet garanteras med hjälp av guldpläterade kontakter, kevlarförstärkt kablage och dragavlastningar. Tillverkaren ILD International AB lämnar 3 års garanti på produkten.
Priser och tillgänglighet
FLEX select finns hos distributörer och återförsäljare från december 2012.
Rekommenderat kundpris är ca 1 695: – (mono) respektive 1 795: – (duo) exklusive moms.
FLEX select fakta
Wide-band hörkapslar
Bullerdämpande mikrofon
Mono-versionen ombyggbar från huvudbåge till över örat, tillbehör ingår
Inbyggt skydd mot akustisk chock och höga ljudnivåer
3 års garanti
Kontakt
Mats Werngren
Produktchef
Tel. 040-45 35 45
mats@ild.nu
FLEX headset på webben
www.flexheadset.se
Högupplösta och frilagda bilder
http://www.flexheadset.se/material/flex_select.zip
Pressreleasen kommer från: Newsdesk