Studion som utvecklade världshiten Tom Clancy’s Rainbow Six® Vegas är tillbaka med uppföljaren som återigen ger dig chansen att uppleva Las Vegas fullt ut. Handlingen i Rainbow Six Vegas 2 följer den i R6-Vegas. Du är Bishop, en av Rainbows högsta befälhavare, och du arbetar tillsammans med Logan Keller. Du måste leda ditt team in i det okända för att bekämpa terroristerna som leds av Alvarez Cabrero och en gång för alla stoppa terroristhotet som hänger över Las Vegas.
Den otroligt populära multiplayer-delen som gjorde Tom Clancy’s Rainbow Six® Vegas populär är tillbaka med en ny oförglömlig upplevelse tar Vegasstoryn till nya höjder. Mer än tio nya tighta banor, perfekta för sköna onlinematcher och ett förbättrat matchmaking-system så är det bäddat för succé. Nya läckra banor för singleplayer innehåller som flera startplatser och det nyutvecklade co-op läget som möjliggör att man kan hoppa in och ut i co-op utan att påverka storylinen.
– Vi hade med oss Ubisoft och Vegas2 på konsol till DreamHack i Skellefteå vilket var mycket uppskattat av våra deltagare och att vi nu får världspremiären av spelet till PC i Göteborg är fantastiskt. DreamHackbesökarna är hjärtat i målgruppen och vi är övertygade att maskinerna med Rainbow Six Vegas 2 blir en av de populäraste attraktionerna både för våra lanare och de tusentals besökarna i Nordstan under veckan, säger David Garpenståhl, styrelseordförande DreamHack.
– Vi är mycket nöjda över att DreamHack kommer att presentera Tom Clancy’s Rainbow Six® Vegas 2 på PC . Vi är övertygade om att detta kommer att spelas mycket aktivt i kommande LAN event. Vi vill också passa på att informera om att på DreamHack Summer kommer det att hållas Multi Player finaler på Tom Clancy’s Rainbow Six® Vegas 2, säger Fredrik Moberg, PR Manager på Ubisoft Nordic.
Under helgen finns folk från Ubisoft på plats i Göteborg och kommer utöver att svara på frågor även hålla ett föredrag om Rainbow Six Vegas 2 på lördag 19 april.
Rainbow Six Vegas 2 är senaste delen i serien som har sålt i 17 miljoner exemplar finns tillgänglig nu till Xbox 360 och Playstation 3. PC-versionen släpps i butiker 17 april.
Källa: DreamHack AB