LOADING

Type to search

Stor finansiell aktör valde Lemontree för test av mobila applikationer i molnet

Stor finansiell aktör valde Lemontree för test av mobila applikationer i molnet

Share

En stor finansiell aktör valde Lemontrees molntjänst för test av sin verksamhetskritiska betaltjänst för mobila enheter. Enkel hantering och snabba automatiserade tester i molnet var avgörande kriterier för valet av Lemontrees lösning.

Den finansiella aktören har lanserat en mycket framgångsrik betaltjänst som växer lavinartat och används på många olika modeller och versioner av mobila enheter. Betaltjänsten utvecklas kontinuerligt och hög kvalitet och snabba leveranser av nya funktioner är avgörande för att behålla kundernas lojalitet och tjänstens lönsamhet.
”Det blev svårt och kostsamt att hinna med att testa och hålla reda på alla modeller, versioner och operativsystem vi behövde testa för att vara säkra på att tjänsten fungerar som den ska för kunderna. Med Lemontrees molnlösning kan vi istället fokusera på att utveckla tjänsten och snabbt testa den på olika mobila enheter i molnet”, säger den ansvarige hos kunden.
Test av mobila applikationer i molnet är en del av AQUA som är Lemontrees helhetslösning för att effektivisera hela testprocessen.
”AQUA är en modulär helhetslösning som bygger på teknik, processer och vår långa erfarenhet av att effektivisera test. AQUA används hos flera stora organisationer och på senare tid har vi sett ett ökat intresse för test av verksamhetskritiska mobila applikationer”, säger Thomas Martinsson, grundare av Lemontree.
För ytterligare information:

Thomas Martinsson, Lemontree, telefon: 0704-401 481

Michael Franzén, Sales Manager på Lemontree, telefon: 0707- 199 600

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *