<i>Den femte augusti rekryterades Stefan Ivarsson, legitimerad doktor inom fysik med bakgrund av programmering och utveckling, till TrueSec:s expertteam. Primärt kommer Stefan att arbeta med utveckling, säkerhetstester och analyser i sin nya tjänst som Security Developer på TrueSec:s Malmö-kontor.</i>
Omfattande specialistkunskaper inom säkerhetsintegration och säker utveckling har förstärkt TrueSec:s expertteam ytterligare. Detta i och med den senaste rekryteringen av doktor Stefan Ivarsson som började på kontoret i Malmö den femte augusti 2013.
Med en spännande bakgrund som doktor i fysik vid Lunds Universitet och på Goddard Space Flight Center/NASA, har Stefan de senaste åren övergått till att arbeta med programmering, säker utvecklingsmetodik och penetrationstester. I hans tidigare roller som specialist inom digital media, säkerhetsintegratör och programmerare har han djupgående erfarenheter inom webb, JAVA-programmering, avancerade penetrationstester, Big-IP F5 Applicance bland mycket annat.
- Jag hoppas att min breda kompetens och mitt analytiska tänkande från den akademiska sfären leder till att jag kan hjälpa kunderna på bästa möjliga sätt, konstaterar Stefan.
Som Security Developer i TrueSec:s expertteam kommer Stefan att arbeta med säkerhetsanalyser och utveckling med särskilt fokus på säkerhet.
<img alt="" src="http://www.truesec.se/Upload/Konsulter/StefanIvarsson/Stefan-Ivarsson-smallJPEG.jpg">
<i>Stefan Ivarsson, Security Developer TrueSec</i>
För mer information om rekryteringen, kontakta:
Peter Galli, CEO TrueSec
Email: peter.galli@truesec.se, telefon: 0709-18 30 00
Jenny Gustafsson, Pressansvarig TrueSec
Email: jenny.gustafsson@truesec.se, telefon: 0709-18 30 14
Pressreleasen kommer från: Newsdesk