LOADING

Type to search

Aqeri till Ungern

Aqeri till Ungern

Share

Aqeri, ledande leverantör av datorer och kommunikationsutrustning för extrema förhållanden, har tecknat distributörsavtal med Hubel Ltd, som ska representera Aqeri på den ungerska marknaden.

"Vi har redan fått våra första förfrågningar från Ungern och tillsammans med Hubel ser vi möjligheter till ett bra samarbete och öppnande av nya marknader för Aqeri", säger VD Jan Israelsson.

Hubel Ltd grundades 1990 och har sitt huvudkontor i Budapest. Företagets kompetens ligger inom planering, installation och underhåll av säkerhets-, passerkontroll- och brandlarmsystem. Bolaget arbetar med datasäkerhet, framför allt certifierade TEMPEST datorsystem för kvalificerade försvars- och myndighetskunder i Ungern.

"Vi ser god potential för vårt samarbete i Ungern, eftersom Aqeri står för kvalitet och tillförlitlighet, egenskaper som är av största vikt för våra kunder", säger Nyilas Sandor, VD på Hubel Ltd.

För mer information vänligen kontakta VD, Jan Israelsson, tel 070-824 23 95.
E-mail: jan.israelsson@aqeri.com.


Informationen lämnades för offentliggörande den 13 januari 2011.

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *