LOADING

Type to search

WALKMAN X- och W-serien: Personlig mediespelare med stor OLED-pekskärm samt bärbar allt-i-ett MP3-spelare

WALKMAN X- och W-serien: Personlig mediespelare med stor OLED-pekskärm samt bärbar allt-i-ett MP3-spelare

Share

Nu lanserar Sony nya WALKMAN X, en slimmad mediespelare med inbyggd brusreducering, digital S-Master-förstärkare och trådlös nätverkskoppling, allt styrt via en 3 tum stor pekskärm i OLED-teknik.

Dessutom kommer WALKMAN W, en MP3-spelare som är inbyggd i ett par förstklassiga hörlurar.


WALKMAN X

Nya WALKMAN X är fullproppad med den absolut senaste ljud- och videotekniken från Sony, och är därmed ett riktigt bra val för den som vill ha tillgång till digital underhållning överallt. Ett slimmat kompaktformat gör dessutom att mediespelaren enkelt ryms i fickan.

X-serien är världens första WALKMAN-spelare med OLED-baserad tryckskärm i bredbildsformat. Bildskärmen gör att video, filmer och digitala bilder blir betydligt skarpare, färgrikare och ljusstarkare jämfört med vanliga LCD-skärmar. Dessutom är svarstiden på OLED-baserade skärmar supersnabb vilket främst märks i snabba sekvenser.

Kombinationen med en stor tryckskärm på 3 tum och smarta musikspelar­knappar gör WALKMAN X intuitivt lättanvänd. När man tittar på video hittar man också snabbt fram till rätt avsnitt med nya Scene Scrollfunktionen.

Sonys Clear Audio-teknik ser till att ljudet i alla avseenden håller den höga kvalitet man ska förvänta sig av Walkmanseriens flaggskepp: rikt, stor bandbredd, bra basåtergivning och mycket god stereokanalseparation. Mediespelaren är också den första WALKMAN-modellen som utrustats med Sonys S-Master digitalförstärkare, som tidigare varit förbehållen Sonys mer avancerade hemmabiosystem.

Med en smart kontakt aktiveras en digital brusreducering som gör att man kan lyssna på musiken ostörd av omvärldens alla oljud. Funktionen har tre olika nivåer av ljudeliminering att välja mellan beroende på omgivningens ljudnivå. Spelaren kan också anslutas till av-systemet på ett flygplan för att man även där ska kunna dra nytta av brusreduceringen.

Att ladda nya WALKMAN X med musik- och videoinnehåll sker enkelt med Wi-Fi/nätverksanslutning som gör det möjligt att hämta ljud och videomaterial från olika källor, som t ex YouTube och podcast-sajter. Det går till och med att surfa på internet!

WALKMAN W

Med nya W-serien tar Sony sin legendariska WALKMAN ytterligare ett steg framåt i utvecklingen. W står för Wearable och innebär att MP3-spelaren är inbyggd i ett par högkvalitativa stereolurar i helt ny allt-i-ett-design. W-spelarna finns i fem olika moderiktiga färger: svart, vit, rosa, grön och lila.

Stereolurarna är av Sonys EX-modell med 13,5 mm element som ger ett mycket rikt och klart ljud. Det nya ZAPPIN-läget är ett innovativt sätt att "snabbspola" sig fram genom musiksamlingen utan att hjälp av någon skärm. ZAPPIN hittar automatiskt direkt låtens refräng/huvudtema, vilket gör det lätt att hitta rätt låt.

Pris, WALKMAN X-serien: Från 3500 kronor (inkl moms), intro Juni

WALKMAN W-serien: Från 1 000 kronor (inkl moms), intro April

Källa: Sony Sverige
Pressreleasen kommer från: http://www.newsdesk.se/pressroom/sony/pressrelease/view/walkman-x-och-w-serien-personlig-mediespelare-med-stor-oled-pekskaerm-samt-baerbar-allt-i-ett-mp3-spelare-278868

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *