Sverige blir först i världen med att spela in alla förhör i tingsrätt med ljud och bild. Med hjälp av bland annat Sonys fjärrstyrda robotkameror, systemintegratören Impact Europes helhetslösning och förändringar i lagstiftningen ökar rättssäkerheten samtidigt som kostnaderna minskar för staten.
– Användningen av ny teknik i rättssalarna är en del i en större förändring av processen i allmän domstol, vars syfte är att skapa en modernare och flexiblare rättegång, säger Anne-Marie Geske, informationsansvarig inom projektet ”En modernare rättegång”.
– Om en dom överklagas så ska man, när reformen är genomförd, inte behöva göra om hela rättegången i nästa instans. Istället spelar man upp videodokumentationen, som då får utgöra den muntliga bevisning som läggs fram där.
Totalt ska cirka 450 rättssalar över hela landet få den nya tekniken. Där ingår bland annat Sonys robotkamera BRC-300 som fjärrstyrs via en dator. Från domarbordet kan man på en pekskärm med en bild över partsborden och vittnesbordet rikta in kameran mot den som ska förhöras.
Systemintegratören Impact Europe svarar för den totala lösningen av den nya tekniken i rättssalarna. Hårdvara, mjukvara, styrsystem, nätverkslösning och installation.
– Det är den största ordern i branschen och vi har tillsammans med domstolsverket utvecklat en helt unik lösning som inte finns någon annanstans i världen, säger Jonas Angervall, VD på Impact Europe.
– Vi är stolta över att Domstolsverket och Impact Europe valt vår robotkamera för den bildkvalitet den ger, säger Sonys affärsområdeschef, Henrik Felixon. Det här är en unik affär som öppnar upp för liknande användningar av våra produkter i Norden och Europa.
För Sonys del är det här den största enskilda ordern hittills för den här typen av produkt.
Ljud- och bildmaterialet från förhören lagras digitalt och läggs in i Sveriges Domstolars datoriserade verksamhetsstöd.
– Den nya tekniken innebär en ökad rättssäkerhet eftersom hovrättens beslut grundas på samma material som i tingsrätten. Hovrätten får också ett bättre underlag än med bara ljudinspelningar. Dessutom slipper förhörspersonerna påfrestningen att bli kallade igen och det betyder också att kostnaderna minskar, säger Anne-Marie Geske.
Regeringen väntas inom kort besluta när den nya reformen ska träda i kraft. Domstolsverket har rekommenderat att detta tidigast kan ske den 1 november 2008. Innan dess väntar man också på en särskild testlag som innebär att systemet först kan testas vid några domstolar. Troligtvis sker detta redan från 1 december 2007.
Källa: Sony Sverige