LOADING

Type to search

VESO Apotek väljer Ateles

VESO Apotek väljer Ateles

Share

När VESO Apotek i Norge behövde en ny leverantör för sin e-handel fann man Ateles. På kort tid har Ateles fått ansvar för hela VESO Apoteks e-handel, drift och förvaltning.

”Vi behövde en ny leverantör som kunde hjälpa oss att utveckla vår e-handelslösning och se nya möjligheter. Jag hittade Ateles på nätet, och det såg mycket bra ut då de har kontor i Oslo och stort fokus på vår plattform ePages. De var också ivriga att hjälpa oss, har snabbt satt sig in i vår verklighet och har hittills varit mycket snabba i övergången från den tidigare leverantören, så jag är övertygad om att vi kommer att få ett bra samarbete”, säger Cathrine Molvig Paulsen på VESO Apotek.

VESO grundades 1988 och är specialister på läkemedel och vacciner för djur och fisk. Närmare 70 % av deras försäljning av djurprodukter går via e-handeln. På kort tid har hela e-handelslösningen flyttats till Ateles. Förväntningarna på Ateles som ny leverantör är höga.

”VESO Apotek är ett bolag som vill mycket med sin e-handel och vår uppgift är att få dem att ta ytterligare steg mot att bli ännu mer framgångsrika via nätet. Det känns fantastiskt bra att stärka vår position i Norge ännu mer genom denna nya kund”, säger Sverre Öier, country manager på Ateles.


För mer information

Mats Lundström, CEO Ateles, +46 709 57 53 24, mats.lundstrom@ateles.se
Cathrine Molvig Paulsen, Veso Apotek, +47 22 96 11 13, cathrine.paulsen@veso.no

 

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *