LOADING

Type to search

Teracom tecknar avtal med Huawei kring service av mobilnät

Teracom tecknar avtal med Huawei kring service av mobilnät

Share

<b>Teracom har tecknat avtal med det internationella telekombolaget Huawei gällande service av ett rikstäckande mobilnät i Sverige.</b>

Affären gäller förebyggande underhåll, felavhjälpning och anläggningsförvaltning av ett rikstäckande mobilnät i Sverige.

Teracom äger och driver det riktsäckande nätet för marksänd radio och tv i Sverige och täcker cirka 99,8 procent av alla hushåll i Sverige. Kärnaffären inom radio och tv möjliggör andra tjänster som kan nyttja företagets infrastruktur och den personal som finns i hela landet.

– Den här typen av serviceaffärer passar Teracom som hand i handske genom att vi har en snabbfotad serviceorganisation med ett stort tekniska kunnande i hela landet, säger Stephan Guiance, vd på Teracom.

Leveransen till Huawei&nbsp; påbörjas från och med den 1 april 2013.

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *