LOADING

Type to search

Temperaturmätning eFaktura Sverige

Temperaturmätning eFaktura Sverige

Share

NEA har inom ramen för Nationellt forum för eFaktura gjort en temperaturmätning av hur långt man har kommit med eFaktura i Sverige. Vad NEA känner till har ingen liknande omfattande undersökning tidigare gjorts.

  • Fortfarande sker den största delen av faktureringen, både inkommande och utgående, på papper. 69% av företagen och organisationerna uppskattar att mer än 90% av deras totala fakturering är på papper.
  • Majoriteten av alla företag och organisationer ser att de kommer att öka den elektroniska faktureringen.
  • Den främsta drivkraften i alla svarsgrupper är miljön, följt av mer företagsekonomiska argument som ökad effektivitet och sänkta kostnader.
  • De största hindren, som marknaden upplever, för att kunna öka den elektroniska faktureringen, är bristande gemensam standard, göra det mer användarvänligt, enklare och smidigare samt billigare.
  • De största hindren som företagen och organisationerna behöver ta tag i för att kunna öka den elektroniska faktureringen är att få upp frågan på agendan internt samt för de mindre företagen, en bättre IT-infrastruktur.

 Hela rapporten finns bifogad pressmeddelandet, samt på NEA:s hemsida.

 ”Jag vill verkligen uppmana alla leverantörer att hoppa på standardiseringståget, bristande gemensam standard är det marknaden upplever som det enskilt viktigaste hindret för automatiserade eAffärslösningar. Företagen vill automatisera, marknaden är enorm och alla har allt att vinna på det.” säger Ulrica Storset vd, NEA

Inom EU vill man öka det elektroniska fakturaanvändandet inom B2B, framförallt inom små och medelstora företag som utgör 99% av Europas företag. NEA har fått möjligheten av Näringsdepartementet att bilda ett svenskt eFakturaforum där vi ska främja användandet av eFakturering samt driva frågor för eFaktura i det Europeiska forumet, EMSF, som EU-kommissionen bildat för att främja ökad eFakturering. Målet är att eFaktura ska vara det dominerande sättet att fakturera år 2020. Forumet lämnar också input till en nationell eFaktura strategi

Om undersökningen:

Undersökningen syftar till att få en bild av hur långt Sverige har kommit med eFaktura, samt hinder och drivkrafter för att genomföra detta. Undersökningen har genomförts med hjälp och råd från Statistiska centralbyrån under februari månad 2012 i form av en enkät som mejlats till nästan 6.000 inköpta adresser från PAR. Mottagarna var slumpmässigt utvalda eknomichefer/ansvariga på företag och organisationer i kvotgrupperna 0, 1-9, 10-49, 50-249, 250-999 samt +1.000 anställda i Sverige. Svarsfrekvensen på enkäten var 7%.

För mer information:

Ulrica Storset, VD, ulrica.storset@nea.nu, 070-761 64 41

 

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *