<b>The ”Film Hack” är en dag dedikerad till alla kodare, utvecklare, designers, bildkonstnärer och innovatörer som bor i Stockholm. ”Film Hackathon” är ett endags-event där hackers, filmproducenter och bildkonstnärer samlas för att skapa nya och innovativa idéer kring hur teknologi kan användas för att förbättra filmindustrin.</b>
Målet med detta ”Hackathon” är att bygga innovationer vilka sammanflätar teknologi, multimedia och data för att berika den allmänna filmupplevelsen. Hackare måste förbättra sättet vi hittar, ser på och interagerar med film.
Sverige är en av de mest nyskapande inom teknik för film och TV i Europa. Avsikten med detta ”Hackathon” är att skapa motivation till att förstärka Sveriges position inom detta område.
Vilka är VionLabs?
VionLabs är ledande i Norden med att ha utvecklat en mobil app för film och TV serier. De har en passion för TV-serier, film och spel. Deras vision är att hjälpa nöjesbranschen och Telecom industrin att anpassa sig till vad de digitala användarna behöver och vill ha.
De vann ”filmtjänstkampen” i mobile magazine 2011 och har sedan dess utvecklat tjänsten och är ledande i Norden.
För anmälan eller mer information sänd ett mail till hello@vionlabs.com
Pressreleasen kommer från: Newsdesk