<i>I går invigdes Digital Health Days på Stockholmsmässan i närvaro av HKH Prins Daniel. Över 400 delegater och 50 journalister hade anmält sig till konferensen, ett tydligt tecken på hur stort intresset är för att utveckla gränssnittet mellan å ena sidan IT och å andra sidan hälsovård och biovetenskaplig forskning.</i>
– Det handlar om att förbättra människors livskvalité och hälsa med hjälp av innovation och teknologi. Jag ser Stockholm Digital Health Days som en viktig mötesplats där vi kan diskutera gemensamma lösningar och idéer över globala gränser. Vår ambition är att Stockholm ska bli världsledande inom detta viktiga forskningsområde, säger finansborgarrådet Sten Nordin som är ordförande i konferensens honorärkommitté.
– Jag är stolt över att få välkomna så många intresserade till Stockholmsmässan och Digital Health Days. Tanken är att detta ska bli en årligen återkommande mötesplats, och att döma av det stora intresset redan första året så kommer den ambitionen inte bli svår att uppfylla, säger Stockholmsmässans vd Patric Sjöberg.
Digital Health Days arrangeras av Stockholm Science City, Kista Science City, Stockholmsmässan, Stockholm Business Region Development och Stockholms Handelskammare. Syftet är att samla och lyfta fram projekt, företag, entreprenörer och initiativ som driver den digitala utvecklingen framåt inom hälsa, men även inom den mer traditionella sjukvården, medicinteknik och läkemedelsbranschen.
Hela programmet:
<i>För mer information kontakta:</i>
Andreas Namslauer, utvecklingsansvarig på Stockholm Science City, 0705 – 33 77 86, <a href="mailto:andreas.namslauer@ssci.se">andreas.namslauer@ssci.se</a>
Pressreleasen kommer från: Newsdesk