De två nya XGA 3LCD projektorerna, VPL-FX500L och VPL-FX30, utmärker sig med sin extrema ljusstyrka. De fungerar därför mycket bra i offentliga lokaler som större mötesrum, konsertsalar och auditorium. Den ledande upplösningen idag är XGA och man beräknar att ungefär hälften av världens projektorinstallationer under de kommande åren, kommer att ha denna upplösning.
VPL-FX500L – för den stora föreläsningssalen
Modellen VPL-FX500L ger en Colour Light Output på 7 000 lumens – som anger projektorns förmåga att producera färger. Den har ett Twin Lamp System, där en extra lampa fungerar som backup. Det gör driften både mer ekonomisk och säker. Den totala livslängden för lamporna är 8 000 timmar.
Dessutom har VPL-FX500L den vidaste lens-shift funktionen i sin klass, så det är enkelt att anpassa bilden, särskilt vid storbildsprojektioner som exempelvis universitetsföreläsningar.
Modellen levereras utan lins men den är kompatibel med ett brett utbud av olika linser från Sony. Oavsett lins kan bilden anpassas +/-96 procent vertikalt och +/-64 procent horisontellt, i förhållande till utgångspositionen. Det gör att det är möjligt att projicera bilder utan någon som helst förvrängning. Det är särskilt bra när projektorn monteras på en plats med hinder i vägen, till exempel lampor, sprinklersystem, luftkonditionering.
”Sony jobbar intensivt med att utveckla än fler flexibla projektorer med innovativa lösningar som exempelvis Twin Lamp System och den extrema lens-shift funktionen”, säger Mathias Linder Sales & Product Manager Display, Sony Professional.
VPL-FX30 – för det stora mötesrummet
Modellen VPL-FX30 är utrustad men en 1,6x standard zoomlins, som gör den lätt att installera och få in skärpa i mötesrum och i mindre föreläsningssalar. Behöver man en än bättre lins, fungerar linserna VPLL-Z1032 och VPLL-Z1024 som idag används i Sonys VPL-FX40-serie.
Projektorn har en Colour Light Output på 4 200 lumens.
Projektorernas gemensamma teknologi
Tillgänglighet, pris och bild
Källa: Sony Sverige