LOADING

Type to search

Sony Cyber-shot DSC-T77 & T700: Två nya superplatta digitalkameror

Sony Cyber-shot DSC-T77 & T700: Två nya superplatta digitalkameror

Share

Sony lanserar nu två extremt slimmade digitalkameror i Cyber-shot T-serien. T77 är – med en "tjocklek" på endast 15 mm – världens för närvarande absolut tunnaste stillbildskamera, men har ändå 4x optisk zoom.

T700 är marginellt tjockare och har ett inbyggt minne för 40000 bilder. Båda kamerorna är utrustade med många praktiska finesser. Bland annat kan de hålla rätt på om motivet blinkar!

Inuti sitt hårdbantade inre rymmer nya tunna Cyber-shot T77 förutom 4x optisk zoom från Carl Zeiss också ett stort antal funktioner och möjigheter som vanligtvis förknippas med större och tyngre kameror. Allt bekvämt hanterat och styrt via ett fåtal enkla kontroller på baksidans stora tryckskärm i 3 tums widescreenformat.

En av nyheterna är antiblink-funktionen, som reducerar risken för att motivet blinkar eller blundar. I porträttläget tar kameran snabbt två bilder i rad och kastar direkt den där någon blinkar eller blundar. Att ta bilder med Sonys Smile Shutter-teknik är om möjligt nu ännu enklare. Det är bara att "skjuta" så gör T77 resten. Även ansiktsigenkänningen (Face Detection) har förbättrats när det gäller exponering och skärpa.

Funktionen Intelligent Scene Recognition har också förfinats ytterligare. Den anpassar automatiskt bildkompostionen på bästa sätt, beroende om motivet är ett porträtt, ett landskap eller en närbild i makroformat. Kamerans kraftfulla BIONZ-processor (klarar ISO 3200) kompletteras med en väl tilltagen brusreducering (Clear RAW Noise Reduction). Dessutom är T77 även försedd med en Dynamic Range Optimiser (DRO) som ger bilderna bättre balans mellan starkt ljus och djupa skuggor – en funktion som man bland annat har nytta av vid närbildsporträtt i motljus.

När man sedan vill titta på bilderna hemma, ansluten till t ex en HD-TV, är det lätt att musiksätta dem.

Cyber-shot T77 finns i fem färger. Ett mjukt fodral i äkta läder för att skydda kameran finns som tillbehör (LCS-THP).

Nya T700 har ett oerhört stort internminne. Den kan lagra upp till 40 000 bilder med hjälp av ett internminne på hela 4GB. Ändå är T700 bara drygt en och halv millimeter "tjockare" än T77 – 16,4 mm. Även T700 finns i fem olika färger och har i likhet med den något mindre T77 inga knappar eller reglage utan en tryckkänslig skärm i widescreenformat (3,5 tum) med vilken man styr kameran och på vilken man betraktar sina bilder före och efter. T700 är också försedd med nya förbättrade Smile Shutter- och Face Detection-funktionerna plus nya antiblink-tekniken och Intelligent Scene Recognition.

Jämfört med konventionella fotoalbum är T700 ett betydligt mer praktiskt alternativ på många sätt. Till exempel kan alla bilder lagras i olika foldrar/mappar för att det ska gå snabbt och lätt att hitta rätt bild. Kameran indexerar och datummärker bilderna. Med PC-sync kan man med ett enda klick lägga över sina bilder i fullformat till en PC för att sedan lägga tillbaka bilderna i kameran i lite mindre versioner. Originalen i fullformat lagras i persondatorn.

Konsumentpriser (inkl moms):T77: 3 000 kronor

T700: 4 000 kronor

Lansering på marknaden:September 2008.

Källa: Sony Sverige

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *