LOADING

Type to search

SIBA slutar med REA

SIBA slutar med REA

Share

Undersökningar och åsikter från konsumenter visar att dagens hemelektronikkund föredrar att kunna handla elektronik till superlåga priser året om. Därför har SIBA beslutat att sluta med rea. – Vi har lyssnat av marknaden och på våra kunder vilket lett till att vi nu alltid kommer att ha superlåga priser istället för att ha rea några gånger per år, säger Fabian Bengtsson, VD SIBA.

På SIBA har man märkt att kunderna inte efterfrågar rean lika mycket som tidigare. De ställer större krav än så på hemelektronikbutikerna. En undersökning gjord i en oberoende konsumentpanel* visar att 76 procent av de tillfrågade får ökat förtroende för hemelektronikkedjor om de har låga priser året om. Dessutom föredrar 63 procent att priserna på teknik håller samma låga nivå hela året.

- Julrean och sommarrean har varit tradition för oss, säger Fabian Bengtsson. Men nu är det dags att tänka nytt. När vi fick respons från våra kunder om att reafenomenet inte var lika uppskattat längre insåg vi att vi måste göra något åt det. Elektronikkunderna vill helst handla teknik till riktigt låga priser när de har behov av det, inte vid tillfällen som är på förhand bestämda.

SIBA slutar även med begreppet internetpris och butikspris. Priserna kommer att vara samma oavsett inköpskanal.

-        Vi kommer att ha samma låga pris oavsett var man väljer att handla, säger Fabian Bengtsson. I dag förutsätter våra kunder att priserna är desamma vare sig de köper sina produkter på nätet eller i butik. Det har vi tagit till oss av och erbjuder därför samma pris.

* Undersökningen är gjord via metoden CAWI (Computer Assisted Web Interviewing) och utfördes under vecka 20, 2012. Panelen som bestod av 300 stycken respondenter är rekryterad via telefon och ingen belöning har utlovats vid rekryteringstillfället. Det fanns inga möjligheter till självrekrytering. Målgruppen utgjordes av personer i åldrarna 15-64 år. De tillfrågade visste ej vem som låg bakom undersökningen.

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *