Security Solution Scandinavia AB har under början av 2013 genomfört riskanalyser för Västra Götalandsregionen. Säkerhetsrådgivare från Security Solution Scandinavia AB har tillsammans med utvalda representanter från Västra Götalandsregionen genomfört riskanalyser inför förändringar och uppdateringar av olika verksamhetsspecifika system. Detta för att säkerställa den omfattande informationshantering som dagligen sker inom Västra Götalandsregionen.
Riskhanteringsprogrammet RISKsolution, som är utvecklat av Security Solution Scandinavia AB användes för dokumentation av riskanalyserna. Security Solution Scandinavia AB erbjuder förutom IT-stöd även produktnära tjänster som exempelvis genomförande av riskanalyser i projektform.
Västra Götalandsregionen är en utav Sveriges tjugo landstingsregioner och verkar inom Västra Götaland. Som landsting är huvuduppgiften att se till att det finns bra hälso- och sjukvård för att alla inom Västra Götalandsregionen. 90 % av de anställda inom regionen arbetar inom hälso-, tand och sjukvården. Som region är huvuduppgiften att främja tillväxt och utveckling i regionen som helhet. Detta görs tillsammans med många andra kommuner, länsstyrelsen, andra myndigheter, högskolor/universitet samt företrädare för näringsliv.
Pressreleasen kommer från: Newsdesk