För andra året i rad har besökarna på Grannar.se röstat fram Robert Gustafsson som Sveriges populäraste jultomte. Nästan var femte vill helst att det är Robert som kommer med klappar och överraskningar på julafton. Arne Weise kom på andra plats och Mark Levengood på tredje.
18 % av besökarna på Grannar.se, Sverige största mötesplats för hemnära tjänster, vill se Robert Gustafsson i tomteluva och med julklappssäcken på ryggen på julafton. Även Arne Weise, Mark Levengood och Babben Larsson var populära bland de röstande, men det var Robert som stod som segrare. Bland motiveringarna märks en tydlig önskan om att tomten ska sprida glädje och skratt och kunna kommunicera med alla från gammelfarmor till minsta barn. Man vill gärna ha en tomte som kan bjuda lite på sig själv och som lättar på julstressen, något som de flesta anser att Robert Gustafsson skulle klara med bravur.
– Tomten ska vara lite mystisk, otäck och givmild. Det är alltid roligt att lura barn och julen är enda gången på året man får göra det, kommenterar Robert Gustafsson
Inför julen är det ofta extra stressigt och svårare än vanligt att få vardagen att gå ihop och därför har det blivit allt vanligare att ta in hjälp utifrån för att hinna med allt. Trenden med hushållsnära tjänster fortsätter att öka och jultjänsterna är inget undantag. Sista halvåret har det skett en ökning med 50 % av antalet annonser på Grannar.se och intensiteten förstärks ytterligare precis innan jul. Det är många som vill ha en tomte, men även hjälp med julstädning och julbak efterfrågas.
– Folk är mer vana att köpa tjänster idag och är villiga att betala för att slippa julstöket och stressen. Att annonsera efter en tomte på nätet är idag lika naturligt som att sätta upp en lapp på anslagstavlan i den lokala matbutiken. Möjligheten att komma ifrån all jäkt innan jul och i stället få mer tid över för familjen är något som tilltalar de flesta, säger Johan Bäckman, Internetansvarig på Grannar.se
—————————————————————-
Grannar.se gör det enkelt att köpa eller sälja hushållstjänster i sitt närområde. På sajten informeras också om möjligheten till skatteavdrag och annan relaterad information som är bra att känna till vid köp, sälj och byte av tjänster. Grannar.se drivs av About Time som grundades av Göran Gustafsson och Johan Bäckman 2004.
Bakgrundsinformation
Omröstningen baseras på 2587 röster under perioden 5 – 19 december.
1. Robert Gustafsson 18%
2. Arne Weise 13%
3. Mark Levengood 9%
4. Babben Larsson 8%
5. Peter Haber 8%
6. Måns Zelmerlöw 6%
7. Gunde Svan 6%
8. Fredrik Lindström 5%
9. Zlatan Ibrahimovic 4%
10. Martin Stenmarck 3%
MÄNS FAVORITER
1. Robert Gustafsson 18%
2. Arne Weise 15%
3. Mark Levengood 8%
4. Peter Haber 7%
5. Babben Larsson 7%
6. Gunde Svan 6%
7. Måns Zelmerlöw 6%
8. Fredrik Lindström 4%
9. Martin Stenmarck 3%
10. Zlatan Ibrahimovic 3%
KVINNORNAS FAVORITER
1. Robert Gustafsson 16%
2. Arne Weise 12%
3. Mark Levengood 12%
4. Babben Larsson 9%
5. Peter Haber 8%
6. Fredrik Lindström 6%
7. Gunde Svan 6%
8. Måns Zelmerlöw 6%
9. Zlatan Ibrahimovic 4%
10. Martin Stenmarck 4%
Källa: Grannar.se