LOADING

Type to search

Rekordmånga deklarerade elektroniskt

Rekordmånga deklarerade elektroniskt

Share

Mer än 4,2 miljoner personer skickade in sin deklaration elektroniskt. Det är nytt rekord och nästan 300.000 personer fler än förra året. Flitigast var Oxelösundsborna där över 70 procent valde den elektroniska vägen.

– Vi är nöjda med resultatet och gläds särskilt åt att så många äldre valt att deklarera elektroniskt, säger Ingemar Hansson, generaldirektör på Skatteverket.

Totalt var det cirka 57 procent som skickade in sin deklaration elektroniskt. Jämfört med i fjol ökade antalet elektroniska deklarationer med drygt 4 procentenheter.

Statistik för alla landets kommuner och län finns med som bilagor till detta meddelande.

– Vi ser att allt fler väljer att göra relativt komplicerade deklarationer via nätet med hjälp av e-legitimation, som att redovisa försäljning av aktier eller ett hus. Det är positivt både för dem som deklarerar och för oss för det är lättare att det blir rätt från början, säger Kay Kojer, verksamhetsutvecklare.

E-legitimation ökade med 20 procent
Det mest populära sättet att deklarera elektroniskt var via Skatteverkets hemsida med hjälp av säkerhetskoden. Det var nästan 1,5 miljoner personer som valde den lösningen vilket motsvarar 34 procent av de som deklarerade elektroniskt. Näst vanligast var på hemsidan med hjälp av e-legitimation som 27 procent eller drygt 1,1 miljoner personer använde.

– Användningen av e-legitimation ökade med 20 procent jämfört med i fjol. Vi ser att både yngre och äldre använder e-legitimation i högre grad, fortsätter Kay Kojer.

På tredje plats kom knapptelefon som knappt 1 miljon personer använde och det motsvarar 23 procent av alla e-deklaranter. Sist kom sms som cirka 670.000 personer eller 16 procent nyttjade.

Fler kvinnor än män
Fortfarande är kvinnor något bättre än män på att deklarera elektroniskt, fördelningen är 53 procent kvinnor och 47 procent män. Bland de som är födda på 1920-talet var det cirka 40 procent som deklarerade elektroniskt. Åldersmässigt är sjuttiotalisterna och åttiotalisterna de flitigaste e-deklaranter och där ligger andelen i snitt på över 70 procent. Allra bäst är personer födda 1988 där 81,5 procent deklarerade elektroniskt. Mest populärt bland dem var att godkänna via sms vilket drygt 30 procent gjorde.

Källa: Skatteverket
Pressreleasen kommer från: http://www.mynewsdesk.com/se/view/pressrelease/rekordmaanga-deklarerade-elektroniskt-404469?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=Alert&utm_content=pressrelease

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *