LOADING

Type to search

Radar rapport, IT Market Update 2012

Radar rapport, IT Market Update 2012

Share

[b]- Fortsatt priserosion men volymefterfrågan ökar mot leverantörsledet[/b]
Radars rapport, IT Market Update 2012, visar att realiseringsgraden ökar och IT-budgeternas tillväxttakt blir 2,5 % under andra halvåret. Volymerna ökar i leverantörsledet men står under prispress inom både tjänste- och hårdvarusektorn.

Trots ökad tillväxt under andra halvåret ligger det samlade värdet av svenska IT-budgetar under 2008 års nivå. Sedan det stora tappet 2009, har realvärdet minskat och lämnar ett gap motsvarande 6,5 %. Detta resulterar i kraftigt ökade krav på effektiv sourcing och högre produktivitet i IT-leveransen till verksamheten. För leverantörsledet är nyckeln ett tydligt värdeskapande för verksamheten samt ökad transparens i affärsmodellen då synen på kapital, kostnader och risk förändrats.

Realiseringsgraden är relativt jämn över de olika branscherna, men rapporten visar på stora skillnader mellan branscher vad gäller vilka investeringar som prioriteras. Offentlig sektor prioriterar säkerhet, framför allt mobil säkerhet, vilket hänger ihop med satsningarna på e-relationer och ”self service”. Rapporten, IT Radar Market Update 2012, ger insikt om övriga branschers tillväxt och prioriteringar baserat på lokal data från den nordiska marknaden.

”Årets marknadstillväxt är den lägsta sedan 2009 sett till värdeförändringen. Priserosionen är tydlig vilket resulterar i större efterfrågan på produkter och tjänster än vad värdeökningen visar. Det positiva är att de sista två kvartalen blir mer dynamiska, speciellt inom de delar som är direkt verksamhetsstödjande”, säger Hans Werner VD för Radar i en kommentar.

Fullständig rapport finns tillgänglig i portalen för kunder med abonnemang.

Radars rapport kan även beställas separat här

 

[b]Mediakontakt:[/b]
Hans Werner, VD Radar Ecosystem Specialists

Mobil: 073-539 1551

[u][b]Rapportens bakgrund och innehåll[/u][/b]
IT Radar Market Update är en rapport som tar upp de skillnader som uppstått sedan IT Radar 2012 kom ut. Den bygger på förnyad research gjord i juni-augusti och ska ses som ett komplement med fördjupning till tidigare utgivna rappoprter .

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

  • DE SVENSKA FÖRUTSÄTTNINGARNA
    – LÄGESRAPPORT
    – INVESTERINGSVILJA
  • IT-BUDGETEN H2 2012
  • IT-MARKNADEN H2 2012
    – MARKNADSVÄRDEFÖRÄNDRING – HÅRDVARA, MJUKVARA, TJÄNSTER
  • IT-PRIORITERINGAR
    – SKILLNADER INOM OLIKA BRANSCHER
  • SLUTSATSER
    – SLUTSATSER IT-VERKSAMHET
    – SLUTSATSER IT-MARKNAD

FIGURFÖRTECKNING

  • FIGUR 1. INDUSTRINS UTVECKLING
  • FIGUR 2. TJÄNSTESEKTORNS UTVECKLING
  • FIGUR 3. HANDELNS UTVECKLING
  • FIGUR 4. OFFENTLIG SEKTORS UTVECKLING
  • FIGUR 5. TILLVÄXT IT-BUDGET 2006-2012
  • FIGUR 6. REALISERING IT-BUDGET H1 MOT H2 2012
  • FIGUR 7. UPPJUSTERAD MARKNADSFÖRDELNING ENLIGT MARKNADSTILLVÄXT 2011
  • FIGUR 8. PRIORITERADE INVESTERINGAR INOM INFRASTRUKTUR
  • FIGUR 9. PRIORITERADE INVESTERINGAR DRIVNA FRÅN VERKSAMHETEN

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *