Oslo kommun satsar mer än en miljard norska kronor i ett av de största VA-projekten i norsk historia för att klara en fortsatt befolkningstillväxt i huvudstadsregionen och säkra vattenkvaliteten i Oslofjorden.
Samtidigt väljer Oslo kommuns vatten- och avloppsförvaltning (Vann- og avløpsetaten) ett nytt och modernt underhållssystem (Infor Enterprise Asset Management från Psiam) för att bli en av de bästa i Norge på drift och underhåll av VA-anläggningar.
”Vi är glada och stolta över att få förtroendet att hjälpa Oslo kommun att nå ett sådant mål”, säger Einar Alexander Andersen, Country Manager på Psiam AS i Norge.
Ett av de största VA-projektet i Norge
Oslo växer – och med det ökar kraven på säkra leveranser av bra dricksvatten och avlopp med minsta möjliga miljöbelastning. Samtidigt är många VA-ledningar gamla och underdimensionerade – så till exempel är delar av avloppsnätet i centrala huvudstaden mer än 130 år.
Oslo kommuns vatten- och avloppsförvaltning – Vann- og avløpsetaten (VAV) – levererar vatten till Oslo och Ski kommuner med cirka 545.000 invånare. För Oslo VAV gäller det att trygga en säker, framtidssäkrad och miljövänlig VA-försörjning till minsta möjliga kostnad. Och med drygt 420 anställda och en årlig budget på närmare 1,5 miljarder NOK för drift och investeringar är det en omfattande verksamhet.
Nyligen har Oslo kommun beslutat att investera 1,3 miljarder NOK i ett av de största VA-projekten i norsk historia. Projektet ”Midgardsormen” ska ge ett nytt och modernt avloppssystem som tryggar fortsatt utbyggnad av Oslo och säkrar vattenkvaliteten i Oslofjorden.
”Ger oss alla bättre beslutsunderlag”
Samtidigt har Oslo VAV startat ett internt pilotprojekt för att med hjälp av ett nytt IT-system öka effektiviteten och sänka kostnaderna för drift och underhåll av VA-anläggningarna – bland annat 1.560 km vattenledningar, 2.200 km avloppsledningar samt 85 avlopps- och 31 vattenpumpstationer med mera.
”Ytterst handlar det om att samla all relevant information i ett gemensamt system för att därmed ge alla i verksamheten tillgång till bättre beslutsunderlag både snabbare och lättare”, förklarar Lars-Erik Berger som är Oslo VAV:s projektledare.
Information finns redan idag om det mesta – från uppgifter om vattenkvalitet och ledningsrörens kondition till ritningar och beskrivningar på detaljnivå i anläggningarna. Problemet är att informationen är utspridd i olika system som för det mesta inte kommunicerar med varandra.
”Lättare att planera och styra våra insatser”
”En del finns i gemensamma databaser och annat i egenutvecklade Excel-filer som är utspridda i organisationen – men ingen har idag tillgång till den samlade informationen”, enligt Lars-Erik Berger som ser flera fördelar med ett gemensamt drift- och underhållssystem: ”Vi kan lättare planera och styra våra insatser vilket ger oss bättre kontroll på kostnaderna med hjälp av nyckeltal Key Performance Indicator (KPI) – och därmed kan vi bli mer kostnadseffektiva”.
Nanna Garder och Eivind Engesvik som ingår i Oslo kommuns projektgrupp ser också mycket stora möjligheter i ett gemensamt system som är webbaserat och därmed lättillgängligt för alla berörda:
”Genom att kombinera det med vårt grafiska informationssystem kan drift- och underhållsarbetet underlättas och effektiviseras avsevärt”, säger Nanna Garder.
”Genom att ha allt dokumenterat kan vi underlätta erfarenhetsöverföringen mellan våra team – vi behöver inte uppfinna hjulet på nytt varje gång vi ställs inför ett nytt problem”, säger Eivind Engesvik.
”Trygghet viktigt – därför valde vi Infor EAM”
Oslo VAV valde – efter noggrann utvärdering och upphandling – Infor Enterprise Asset Management från Psiam som nytt underhållssystem.
”Trygghet är viktigt för oss”, förklarar Lars-Erik Berger: ”Därför valde vi ett färdigt standardsystem som snabbt och enkelt kan anpassas till våra behov – och vi valde en leverantör med kunskap och engagemang som är förutsättningen för att lyckas”.
”Infor EAM räknas som ett av de mest flexibla, användarvänliga och funktionsriktiga drift- och underhållssystemen i världen”, säger Bjørn Moland som är produktchef och lösningsansvarig på Psiam: ”Vi har också sedan tidigare andra kunder inom vatten- och avloppsbranschen vilket ger ytterligare trygghet i det här projektet”.
Stort system som införs i etapper
Implementeringen av det nya underhållssystemet genomförs som ett pilotprojekt under andra halvåret 2010 för att kunna anpassa och införa Infor EAM i etapper för mindre grupper av användare.
”Att införa ett helt nytt system i en stor organisation är en utmaning med stora risker för misstag – därför är det en styrka med Infor EAM att det kan införas steg för steg”, förklarar Lothar Dröschmeister som är Psiams projektledare i detta pilotprojekt: ”Vi är lösningskonsulter och vår målsättning är att skapa mervärde för våra kunder och se till att de kan fokusera på vad som är viktigt för dem – lägre kostnader, högre effektivitet och ökad vinst”.
Komplett miljö för förvaltning av anläggningar
Oslo kommuns vatten- och avloppsförvaltning har valt EAM Enterprise Edition (tidigare Datastream 7i) som innehåller en komplett miljö för förvaltning av anläggningar genom att kombinera Internet-arkitektur med omfattande standardfunktionalitet från traditionella lösningar för Förvaltning, Drift och Underhåll, integrerat inköp och funktionalitet för hantering av många anläggningsplatser.
Fullt utbyggt kommer Oslo kommuns drift- och underhållssystem för vatten och avlopp att vara integrerat med en rad andra IT-system – bland annat system för fjärrövervakning, ekonomisystem, grafiska informationssystem, system för felrapportering via webben etcetera.
"Det här är början på ett längre samarbete", säger Einar Alexander Andersen på Psiam som pekar på att systemets flexibilitet öppnar för effektiviseringar inom en rad områden: "Idag sköts det mesta av informationsöverföringen manuellt fast det skulle kunna ske automatiskt".
……………………………………..
Psiam är en ledande leverantör av underhållssystem i Norge och Sverige. Företaget har mer än 20 års erfarenhet inom underhållsstyrning. Psiam är en certifierad Microsoft Solutions Partner och certifierad Channel Partner för Infor. Läs mer om Psiam http://www.psiam.com/
Infor är en global leverantör av affärslösningar med mer än 8.100 anställda, kontor i över 100 länder och mer än 70.000 kunder världen över – varav 7.000 som använder Infor Enterprise Asset Management. Läs mer om Infor http://www.infor.com/
Infor EAM är ett underhålls/förvaltningssystem baserat på webbteknologi som analysföretaget Gartner räknar som ett av de mest flexibla, användarvänliga och funktionsriktiga underhållssystemet i världen. Läs mer om Infor EAM http://www.psiam.se/loesninger/infor/business_edition
………………………………………
Kontaktpersoner:
PSIAM Sverige:
Tord Svanqvist
Psiam AB, Karlstad
Telefon: +46 54 15 27 20
tord.svanqvist@psiam.se
PSIAM Norge:
Einar Alexander Andersen
Psiam AS, Oslo
Telefon: +47 22 36 73 13
einar.alexander.andersen@psiam.no
Källa: COMPARE Karlstad
Pressreleasen kommer från: Newsdesk