LOADING

Type to search

Project Puzzle – webbtjänst för att hantera tid och projekt

Project Puzzle – webbtjänst för att hantera tid och projekt

Share

Elabs AB, ett konsultföretag inriktat på att utveckla webb- och mobilapplikationer, har i dagarna lanserat sin första webbtjänst, ett planeringsverktyg av projekt för konsultföretag.

Project Puzzle är en webbtjänst för små till medelstora konsultföretag. I verktyget kan företagets olika projekt och anställda/konsulter läggas in och planeras över tid. På ett enkelt sätt, med hjälp av ett färgschema i blått, grönt och rött, syns det om man är ledig för nya projekt, har tillräckligt att göra eller behöver fler personer.  

Genom att lägga in vilka projekt som för tillfället är inbokade och vem som arbetar på vad ges en klar bild över den nuvarande situation. Som konsultföretag är det ett ständigt arbete att se till att ha tillräckligt med projekt och personer, Project Puzzle gör detta arbete enklare. 

<a href="http://www.projectpuzzle.com">www.projectpuzzle.com</a> kan man prova verktyget kostnadsfritt i 30 dagar, därefter välja mellen 3 olika prisplaner beroende på hur många personer som behöver hanteras. Antalet projekt är obegränsat.

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *