Den svenska stödpolitiken har gett mycket nät för pengarna. Det visar ITPS utvärdering av det statliga bredbandsstödet.
I mitten av april redovisade utredningen Bredband 2013 sina resultat. Utredarens uppdrag var att ta ställning till om det är motiverat med fortsatta statliga åtgärder för att främja bredbandsutbyggnad i små orter och på landsbygd och i så fall föreslå stödinsatser och finansiering av dessa. Målet är att alla orter och en klart övervägande del av landsbygden ska ha tillgång till bredband vid utgången av 2013.
ITPS underlag till Bredband 2013 består dels av en utvärdering av det statliga bredbandsstödet och dels av en analys av samhällsnyttan av bredbandsnät utifrån ett glesbygdsperspektiv. ITPS helhetsbedömning av det statliga bredbandsstödet är positiv och ITPS rekommenderar fortsatt statligt stöd för bredbandsutvecklingen i glesbygd och mindre orter.
– Vår bedömning är att utbyggnaden på mindre orter inte hade kommit till stånd om det inte hade varit för det statliga stödet och Sverige är unikt då det gäller att ta sig an uppgiften att få bredband till glesbygden, säger Kurt Lundgren, som har gjort utvärderingen på uppdrag av ITPS.
ITPS betonade redan 2003 i halvtidsutvärderingen av bredbandsstödet att det är av yttersta vikt att de nät som byggs med statliga medel dokumenteras på ett standardiserat sätt. Eftersom detta inte har skett har svårigheterna att utvärdera utfallet av stödpolitiken varit betydande.
– Om planerna på en ny stödperiod blir verklighet är det nödvändigt att brister av det här slaget korrigeras. Dessutom måste det bli starkare band mellan bredbandspolitiken och den mer generella politiken. ITPS föreslår därför att IT-politiken utvärderas i sin helhet, säger Kurt Lundgren.
Hämta rapporten på ITPS hemsida www.itps.se
Källa: ITPS – Institutet för tillväxtpolitiska studier