LOADING

Type to search

Piratpartiets Amelia Andersdotter tittar närmare på öppen källkod i rysk offentlig sektor

Piratpartiets Amelia Andersdotter tittar närmare på öppen källkod i rysk offentlig sektor

Share

För två år sedan beslutade den ryska regeringen att öppen källkod ska utgöra normen i de egna offentliga systemen.  Amelia Andersdotter, europaparlamentariker för Piratpartiet, har tittat närmare på Rysslands öppna källkod i samband med ett officiellt besök i Moskva.

– I Ryssland har man beslutat att offentliga medel inte ska läggas på slutna mjukvaror, säger Amelia Andersdotter. Det gäller både skolor och offentlig administration. Skoleleverna får lära sig både Linux och Windows. Det senare eftersom Windows ännu är så vanligt.

– Man tänker sig att det ska uppstå en inhemsk rysk mjukvaruindustri. De offentliga institutionerna har svårt att stödja industriframväxten, men det finns ett politiskt momentum som jag har saknat i till exempel Europa.

– I Europa är vi mycket räddare för att uttrycka politiskt stöd för öppna modeller. När vi väl stödjer öppna system blir resultatet ofta väldigt urvattnat, säger Amelia Andersdotter. Istället borde vi skapa tydligare riktlinjer för offentliga institutioner så att vi kan använda offentliga upphandlingar till att främja nya affärsmöjligheter.

Principen om att källkoden ska vara öppen har dock inte införts i alla ryska system. Bland annat säkerhetssystem och e-tjänster har i viss mån hållits slutna. Enligt Amelia Andersdotter har detta att göra med att säkerhetstjänsten fortfarande håller kvar vid tanken på säkerhet genom mörkläggning.

– Säkerhet genom mörkläggning är ingen typiskt rysk föreställning, säger Amelia Andersdotter. Vi lider svårt av den idén också i Sverige och i andra europeiska länder. Det finns dock en växande insikt i att öppenhet resulterar i ökat förtroende vilket är bättre för alla när det gäller säkerhet.

Kontakt
Amelia Andersdotter
amelia.andersdotter@europarl.europa.eu
+7 (967) 087 98 84 (temporärt nummer fram till och med fredag)
+32 (47) 046 09 22

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *