LOADING

Type to search

Pike Solution söker 200 produktutvecklare

Pike Solution söker 200 produktutvecklare

Share

Pike Solution är företaget som kommersialiserar Energiklockan under varumärket Aware Clock. Det handlar om en energidisplay som tagits fram av det svenska forskningsinstitutet Interactive Institute. Pike Solution genomför för närvarande en nyemission inför en listning på AktieTorget. Företaget erbjuder de 200 första som tecknar aktier i nyemissionen att också delta i företagets produktutveckling. 

– Möjligheten att påverka i företagets kärnverksamhet ger ett större engagemang och en större vilja att agera ambassadör för såväl produkt som företag. Det ökar våra möjligheter till framgång och gynnar konsumenterna som skall använda vår produkter, förklarar Pike Solutions VD Niclas Luthman det nytänkande greppet med aktiva delägare.

Eftersom företagets första kund är ett ledande engelskt elbolag har displayens funktioner och utseende anpassats till den brittiska marknaden. Inför en lansering på den svenska marknaden behöver en utredning göras om hur den svenska konsumenten uppfattar displayen och hur de väljer att använda den. Det är där de 200 produktutvecklarna i ett första läge kommer in i bilden.

– Vår energidisplay visar med en dynamisk grafik elanvändningen i realtid och hjälper konsumenten att förstå sin förbrukning och att spara el. Vi vill självklart att den ska bli väl mottagen också i Sverige, säger Niclas Luthman.

Samarbetet med de nya aktieägarna kan mycket väl leda till justeringar i produkten – allt för att försäkra att den fyller sin roll som effektiv sporre till att spara el även i svenska hem. Aktieägarna kommer att forma en community av utvecklare, som kommer att få testa olika displayvarianter under andra kvartalet 2012.

Värt att veta:

> Deltagande i communityn erbjuds till de 200 första som tecknar sig för aktier i Pike Solutions pågående nyemission.

> Communitymedlemmarna får en Aware Clock energidisplay för installation i hemmet. Leverans sker preliminärt i mars 2012.

> Communityprojektets inledande fokus kommer att vara anpassningen av Aware Clock för den svenska marknaden.

Pike Solution välkomnar såväl press som intresserade till två informationsträffar:

Tisdag 6/12 kl 14.00. Plats: Pike Solution AB, Strömsnäsvägen 5, Degerfors

Onsdag 7/12 kl 14.00. Plats: The Interactive Institute, Kista


Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Up