LOADING

Type to search

Omegapoint satsar på nyutexaminerade med Juniorkonsultprogram 2012

Omegapoint satsar på nyutexaminerade med Juniorkonsultprogram 2012

Share

Omegapoint fortsätter arbeta för att bygga den starkaste kompetensen och startar i september Omegapoint Juniorkonsultprogram 2012. Under sex intensiva introduktionsveckor kommer fyra juniorkonsulter lära sig allt om Omegapoint och få interna utbildningar i bland annat projektmetodik, säker applikationsutveckling och presentationsteknik. Från första dagen i programmet kommer de även att jobba med ett verkligt kunduppdrag för en av våra kunder.   

I samband med rekryteringskampanjen för programmet anordnar Omegapoint i Stockholm ett event där intresserade kandidater kan ställa frågor till bland annat föregående års juniorkonsulter genom "speeddejting". Ansökningar till programmet tas emot från och med den 12:e april 2012. 

- Juniorkonsultprogrammet har givit mig en fantastisk start efter examen, säger Magnus Andersson, deltagare i programmet 2011. Idag har jag ett spännande konsultuppdrag som utvecklare hos en av våra kunder. Programmet gav mig de förberedelser jag behövde för att känna mig säker i rollen som konsult. 

Juniorkonsultprogrammet genomförs för andra året i rad och hade stor framgång år 2011.  

- För oss står kompetensutveckling högt och att kunna erbjuda juniorer mentorskap och en bra väg in i arbetslivet är väldigt viktigt, säger Lotta Hammarström, ansvarig för programmet. 

För mer information om juniorkonsultprogrammet eller ansökan, besök <a href="http://www.omegapoint.se/junior">http://www.omegapoint.se/junior</a>

Kontakt:
Lotta Hammarström, lotta.hammarstrom@omegapoint.se, 073 523 00 64

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *