Olympus VN-7700 och VN-7600 är två nya modeller i Sveriges mest sålda diktafonserie. Nyheterna bjuder på ännu bekvämare inspelning och hantering av diktat och ljudminnesanteckningar. Röststyr den och spela in upp till 1000 timmars anteckningar. Hög ljudkvalitet, maximal flexibilitet och allt till ett riktigt bra pris!
Nya Olympus VN-7700 och VN-7600 är utvecklade för att kombinera ett attraktivt pris med all funktionalitet som alla stressade multifunktionella nutidsmänniskor behöver. Med inbyggd röststyrning kan du styra inspelning och uppspelning utan att röra diktafonen.
Perfekt för dagens alla övningar
VN-7700 har 2GB internminne och rymmer upp till 1000 timmars inspelning, medan VN-7600 har 1GB med plats för 550 timmar. Extra lång batteritid ger dig upp till 80 timmars in- och uppspelning.
Tre olika inspelningskvalitéer, effektivt filter för störande bakgrundsljud, repetition och kontinuerlig avspelning (VN-7700). Timerstyrd inspelning, alarm och flera smarta funktioner ger dig bra ljud och bekväm hantering. VN-7700 och VN-7600 är perfekta för att notera allt som ska kommas ihåg i vardagen.
Upp till 800 filer med 16-punkts index
Båda modellerna har fyra mappar som rymmer upp till 200 filer och varje fil kan indexeras med upp till 16 intressepunkter. Det gör det lätt att hitta rätt fil och avsnitt i filen.
VN-7700 kan dessutom dela upp och repetera delar av en fil vid uppspelning, vilket ytterligare förenklar hanteringen av långa inspelningar.
Olympus VN-7700 och VN-7600 finns i handeln i slutet av juni 2011 och kostar 550 respektive 450 kronor.
VN-7700 and VN-7600:
För mer information om VN-7700 och VN-7600, gå till www.olympus.se
För ytterligare information:
Charlotte Hellström
Olympus Sverige AB
Tfn: 08-735 34 08
E-post: charlotte.hellstrom@olympus.se
Produktbilder finns att hämta på Olympus Pressforum: http://www.olympus.se/corporate/presscentre.htm
Pressreleasen kommer från: Newsdesk