LOADING

Type to search

Olympus VG-110 – Nyhet som kombinerar bra prestanda med ett mycket lågt pris

Olympus VG-110 – Nyhet som kombinerar bra prestanda med ett mycket lågt pris

Share

Olympus nya lågpriskamera överraskar med kreativa finesser Olympus VG-110 är instegskameran i VG-serien och en nyhet som överraskar. Trots ett mycket lågt pris bjuder modellen på flera intressanta funktioner. Fyra gånger optisk zoom, 12 megapixlar och kreativa Art Filter, plus avancerade motivprogram. I januari introducerade Olympus den nya VG-serien som är företagets instegsmodeller och som trots ett lågt pris har flera funktioner som annars bara återfinns i dyrare kameror. Nu är det dags för VG-110 som bjuder på full uppsättning smarta autofunktioner som ger nybörjaren bästa möjliga förutsättningar att lyckas med bilderna. Modellen kommer i silver, svart och rött i prisläget 1 000 kronor.

Lättanvänd, smart och kul

Det ska vara roligt att ta bilder och filma. Massor av bilder, överallt och när som helst. Det är filosofin bakom Olympus VG-serie och med nya VG-110 finns det inget hinder längre för att låta barnen få en egen digitalkamera.

Med smarta hjälpprogram som i-Auto som automatiskt känner igen olika typer av motiv och sköter alla inställningar kan alla lyckas med sina bilder. Suveränt bekvämt och enkelt. Du kan även välja själv mellan olika motivprogram som sport, landskap, porträtt, husdjur, strand och snö osv.

Skuggjustering hjälper dig få rätt exponerade bilder med teckning i både ljusa och mörka partier även i besvärligt kontrastrika ljussituationer. Medan AF Tracking håller koll på att skärpan hamnar rätt även när motivet rör sig i djup- och sidled.

Vill du vara lite extra kreativ med dina bilder och filmer har kameran inbyggda Art Filter som exempelvis Pop Art, Punk, Skiss, Soft Fokus och Sparkle för att sätter extra färg och får dina bilder att glittra.

Välutrustad trots lågt pris

VG-110 har fyra gånger optisk vidvinkelzoom som motsvarar 27-108 mm i 35 mm format. Det gör kameran mångsidig och lika bra på festen när alla ska vara med på bilden som när hästhoppningen eller fotbollsmatchen ska fångas på bild eller video.

Kameran är utrustad med en 12 megapixlars bildsensor, video med ljud, digital bildstabilisering, ISO 100-1600, inbyggd blixt och litiumjonbatteri som du laddar genom att ansluta kameran via USB till din dator. Olympus programvara [ib] för smartare bildhantering ingår också. Olympus VG-110 är en smart, liten kamera med högt mervärde, till ett extra lågt pris.

Olympus VG-110 finns i handeln i februari 2011.

Användarvänlig

  • 2,7 tums LCD-skärm för att bekvämt ta, granska och dela bilder
  • Ansiktsigenkänning
  • Skuggjustering ger en välexponerad bild även av kontrastrika motiv
  • Intelligent Auto Mode (i-Auto) anpassar automatiskt kamerainställningar efter motivet
  • AF Tracking låser fokus på motivet och följer det när det flyttar sig i bilden
  • Motivprogram

Kreativ och flexibel

  • Magiska filter för att skapa spännande, kreativa effekter till bilderna: Punk, Pop Art, Hålkamera, Skiss, Fish Eye, Soft Focus, plus nya Sparkle

Bildkvalitet

  • 4x optisk vidvinkelzoom (27-108mm*) för hisnande vyer och spännande närbilder
  • Filma i AVI Movie format
  • 12 megapixlar
  • Digital bildstabilisering

Ytterligare highlights

  • Programvaran [ib] som sorterar, organiserar och visar bilder baserat på personer, platser eller händelser.
  • ISO 100 till 1600
  • Kompatibel med SD/SDHC minneskort**
  • Inbyggd blixt
  • Laddningsbart litiumjonbatteri som laddas via USB-sladden

* Motsvarande 35 mm-format.
** SD är ett varumärke som tillhör SD Card Association.

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *