LOADING

Type to search

Olympus DS-2400 – Förbättrad och effektiv hantering av ljudfiler

Olympus DS-2400 – Förbättrad och effektiv hantering av ljudfiler

Share

Oavsett om man vill spela in möten, diktera brev, spela in intervjuer eller bara ta personliga anteckningar så är Olympus DS-2400 skapad för att lösa uppgiften. Denna slimmade och eleganta diktafon är specialdesignad för professionellt bruk i små och medelstora företag, och håller effektivt koll på filerna. Playback-funktionen säkrar upp till 32 indexmarkeringar per fil så att den önskade sekvensen snabbt kan hittas. Med DS-2400 har användaren full kontroll så att ingen viktig information går förlorad. Medföljande programvaran DSS Player gör det enkelt att överföra och organisera ljudfilerna på datorn.

Lätt att ta med

DS-2400 är helt i metall och har en kompakt, slimmad design som är lätt att lägga i fickan och ta med i farten. Knapparnas logiska placering gör den enkel och bekväm att använda. På kontoret kan DS-2400 anslutas till datorn med medföljande programvara och användas som högtalare eller mikrofon för direkt diktering.

Obegränsad inspelning

Upptagningstiden för DS-2400 begränsas bara av storleken på SD-minneskortet – det medföljande 1GB kortet kan innehålla mer än 159 timmars ljud (SP-kvalitet). DS-2400 kan använda SD-kort upp till 16 GB.

Extra hög ljudkvalitet  

Inspelningarna sparas i hög kvalitet i DSS Pro-format och användaren kan efter behov välja mellan två ljudkvaliteter: SP eller i nya QP-kvaliteten som ger extra klart och tydligt ljud i extremt hög kvalitet, och är särskilt lämplig när man spelar in möten eller föreläsningar där det ofta är mycket bakgrundsljud i lokalen.

Utskrifter av ljudfiler

För att skriva ut ljudfilerna på en dator, tar man hjälp av utskriftspaketet AS-2400. Det levereras med fotpedal (RS-28) och stereohörlurset (E-102) samt programvaran DSS Player utskriftsmodul. Detta möjliggör enkel och smidig utskrift av valda filer.

DS-2400 och AS-2400 är oumbärliga professionella verktyg i en upptagen vardag och finns till försäljning från och med Oktober 2008. DS-2400 har ett cirkapris på 3 500 kronor inkl moms, och AS-2400 har ett cirkapris på 2 000 kronor inkl moms.

Huvudsakliga egenskaper:

Kompakt dikteringslösning med hölje i metall

Två inspelningsformat: QP/SP

Inspelning i högkomprimerat, högkvalitativt DSS Pro-format

Över 159 timmar, med 1GB SD-kort (medföljer)

Upp till fem mappar för filhantering (max 200 filer per mapp)

Upp till 32 indexmarkeringar per fil

Redigeringsfunktioner (skriv över/infoga/radera/säkerhetslås)

Inställning av användar-ID via programvara

Höghastighets-USB gränssnitt (USB-lagringsklass, USB-ljudklass (full duplex), USB HID-lagringsklass)

Direkt diktering till dator via USB-kabel

Levereras med programvaran DSS Player Standard

Kompatibel med programvara för valbar röstigenkänning

* Maximal inspelningstid för en fil är 99h 59min.

Olympus AS-2400 utskriftspaket

RS-28 fotpedal, E-102 Stereohörlurset och programvaran DSS Player utskriftsmodul

Hanterar ljudfiler i formaten DSS Pro, DSS, WAV, WMA, och MP3

Automatisk start när diktafon ansluts

Möjlighet att ange användar-ID

Nya undermappar kan läggas till i dikteringsmappen

Delad mapp kan användas via nätverket

Brusreducering

Kontroll av uppspelningshastighet

Snabbavlyssning på de första sekunderna av en inspelning

Källa: Olympus Sverige AB

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *