LOADING

Type to search

Ny rapport om de som står utanför Internet

Ny rapport om de som står utanför Internet

Share

Idag släpper kampanjen Digidel en fördjupad rapport av Olle Findahl över vilka som inte använder Internet. Rapporten borrar djupare i statistik ur ”Svenskarna och Internet 2011”.

Några resultat:

  • Verksamma lärare framstår som den största grupp akademiker som inte använder Internet.
  • Bland arbetslösa i åldern 55-65 är det endast hälften som drar nytta av nätet i jobbsökandet.
  • Internetanvändning visar sig vara lägre i tre områden än i övriga landet: Västra Götaland, Jämtland-Västerbotten-Norrbotten och Jönköping-Östra Götaland.

Kampanjen Digidel 2013 är i dag på plats på Offentliga Rummet för att tillsammans med Botkyrka kommun lyfta digital delaktighet utifrån ett demokratiperspektiv.

-       Resultaten bekräftar behovet av ytterligare satsningar för att höja den digitala kompetensen i Sverige. Nätverket Digidel fyller en viktig funktion som sammanhållande kraft för alla de insatser som görs idag, säger Christine Cars-Ingels, kanslichef Digidel 2013.

Rapporten finns via länken eller som bifogad pdf.

http://www.digidel.se/just-nu/ny-rapport-om-de-som-star-utanfor-galler-hang-med-eller-ak-ut/

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *