Den nya dockningsstationen RDP-XF100iP är den kraftfullaste högtalardockan från Sony hittills.
Finjusterade egenskaper
Högtalardockans egenskaper har finjusterats av Sony för ett exceptionellt bra ljud. En nyutvecklad digital förstärkare ger en uteffekt på 20W+20W. Högtalarenheten med sin långa slaglängd har utrustats med ett Twin Port-system med superlånga kanaler. Resultatet är ett ljud i toppklass med djup och fyllig bas, ett klart mellanregister och en vass diskant. Trots den höga prestandan är dockan väldigt kompakt.
OLED-display och touchtangenter
Högtalardockans eleganta linjer ackompanjeras av touchtangenter och en smart OLED-skärm. När dockan flyttas eller inte används stänger den automatiskt luckan till dockningskontakten.
Som en extra finess erbjuder en signalprocessor (Digital Signal Processing) fem olika ljudlägen (Rock/Pop/Jazz/Vocal/Flat). När dockan används laddas samtidigt batteriet till din iPod eller iPhone. Dockan har även försetts med en FM-radio.
Uppladdningsbart batteri
Till skillnad från många andra premiumdockor har XF100 ett uppladdningsbart batteri som gör det möjligt att spela musik i upp till sju timmar utan avbrott. Modellen är kompatibel med iPhone 3GS samt nya iPod-modeller. En fjärrkontroll medföljer som underlättar användandet.
Tillgänglighet och cirkapriser
RDP-XF100iP finns tillgänglig i handeln från och med maj 2010.
Cirkapris: 3 500 kr
Källa: Sony Sverige