Idag presenteras tre nya affärsenheter inom Attachmate och Novell blir en av dem. Uppdraget blir att koncentrera sig på programvara för slutanvändare. Det blir fortsatt arbete med att utveckla befintlig produktportfölj, nästa generations produkter och att vårda Novells varumärke. Bob Flynn är utsedd att leda den nya verksamheten inom Attachmate.
Målet är att hjälpa kunderna att maximera sina investeringar med hjälp av ett utökad stöd för NetWare, Open Enterprise och fortsatta investeringar i Novell GroupWise och Novell ZENworks.
– Våra kunders framgång är beroende av att vara flexibla och behålla sina befintliga teknikinvesteringar samtidigt som de inför ny teknik som möter nya affärsbehov och krav, säger Bob Flynn, President och General manager på Novell.
Övriga ledande befattningar inom affärsenheten Novell:
– Vår filosofi handlar om att hjälpa kunder i en föränderlig teknik- och affärsmiljö. Bob Flynn har stor talang och stort kunnande att hjälpa kunder med den strategin. Kunderna kommer att se en utveckling av nya innovativa produkter och få oöverträffad service och support. Det kommer att blåsa nytt liv i Novells varumärke och fortsätta bygga e långsiktig lojalitet hos våra kunder, säger Jeff Hawn, ordförande och CEO på Attachmate.
I Novells affärsenhet ingår följande produkter:
. Novell Open Enterprise Server (OES) / NetWare
. Novell GroupWise
. Novell ZENworks
. Novell File Management Suite
. Novell Vibe
För mer information, besök: http://www.novell.com/news/press/2011/5/novell-announces-new-executive-leadership-team-and-return-to-utah-headquarters.html
Pressreleasen kommer från: Newsdesk