LOADING

Type to search

Nallebudet testar nya marknadsföringskanaler

Nallebudet testar nya marknadsföringskanaler

Share

Nallebudet testar nu nya kanaler för nå nya marknader. Idag går vårt erbjudande ut på Groupon och det ska bli väldigt intressant att se vilken respens vi får av det.

-För oss är det ett sätt att nå ut med vårt varumärke till personer som kanske inte tidigar hört talas om oss. Säger Hanne Lindqvust, VD på Nallebudet.se

Nallebudet arbetar idag på många olika sätt för att uppnå just det. Groupon är ett sätt andra är mynewsdesk och inte minst facebook.

-Facebook är ett sätt att skapa relationer med personer som är intresserade av vårt varumärke och företag, fortsätter Hanne. Vi får en otrolig respons på nya idéer och verksamheter. Idag har Nallebudet ca 3300 fans och flera av dem är delaktiga om vi lägger ut frågor och funderingar som vi har.

Erbjudandet på Groupon har vid skrivandets stund bara varit aktivt några timmar och redan är det många som tagit del av det. Ska bli spännande att se responsen.

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *