Musik sprids som aldrig förr, det är ett enormt spektra av musik där ute, men hur hittar man det senaste och det bästa för en själv? Hur får man enklast tillgång till de låtar som man är nyfiken på att se live?
Mydebaser ?
Debasers bandbokare får flera hundra förfrågningar, mp3or, länkar och handskrivna brev varje vecka som vi gör vårt bästa att gå igenom och lyssna på dag och natt, men det säger sig självt att alla inte kan få plats på någon av våra scener. Trots att vi ibland älskar det vi hör. Nu vill vi vara delaktiga i att sprida vidare musiken till världen!
Det unika med vår spelare är att du kan lyssna när som helst via din mobila webbläsare eller genom den traditionella webben, det finns inga begränsningar. Du kan peppa för de up-and-coming-band du gillar som tusan och sprida ordet snabbt, tillsammans med Debasers bandbokare. Tillsammans lyfter vi fram musiken vi älskar och vill se på våra scener runt om i landet och längs hela Vintergatan.
Debaser är den arrangör i Skandinavien som har flest egna enskilda scener och bygger all bandbokning på mångårig erfarenhet och en enormt stor kärlek till musiken. Vi kommunicerar dagligen med likasinnade världen över, från Pitchfork Media, Spotify, Blå i Oslo, Vega/Loppen/Rust i Köpenhamn, Live Nation/Luger till små personliga kontakter i Paris och Brooklyn. Vi rekommenderar varandra musik dagligen. I och med Mydebaser förenklar vi allas vägar till spelningar – artister, bandbokare, press och publik.
Det finns redan band som dragit nytta av Mydebaser – fina Sandvikenkonstellationen YAST var några av de första att bidra till vår betaversion. Våra bandbokare lyssnade dem sönder och samman och de har nu ett skivkontrakt med Adrian Recordings (Familjen, Emil Jensen, David & The Citizens m fl) nya underetikett Double Sun ihop med Hare Tracks (Ironville, Tvärvägen).
Den absolut första artisten som la upp musik på vår betaversion var numera Stockholmsbaserade Åbäke som direkt blev en av de mest lyssnade artisterna, även då många andra laddade upp sin musik under hösten. Ryktet spreds snabbt och i förrförra veckan valde SVT ut tre av hans låtar till sitt kulturprogram Kobra som även finns att se på SVT Play. Fingertoppskänsla & grym artist i kombination med Mydebaser!
Nu börjar vi på riktigt dela den musik vi vill se live – nu går vi in i Mydebaser-fasen tillsammans med alla andra musikälskare. Varmt välkomna! Vi är Mydebaser ihop.
/Debaser
mydebaser.com
Projektledare och presskontakt:
Pelle@debaser.se
08-462 98 60
Pressreleasen kommer från: Newsdesk