LOADING

Type to search

Mobiloperatören 3 bygger ut nätet i nordvästra Skåne

Mobiloperatören 3 bygger ut nätet i nordvästra Skåne

Share

Mobiloperatören 3 bygger i rask takt ut sitt prisbelönta nät. Under maj har Helsingborg med omnejd fått förbättrad täckning och höjda datahastigheter.

Sveriges bästa mobila bredband har nu blivit ännu bättre i nordvästra Skåne. Det är mobiloperatören 3 som byggt ut med nya tekniken 4G/LTE för högre datahastigheter och samtidigt förbättrat täckningen i sitt existerande 3G-nät. Platserna som nu har bättre täckning och höjda datahastigheter är Helsingborg, Ramlösa, Ödåkra, Påarp, Hyllinge, Bjuv, Hasslarp, Billesholm, Kvidinge, Klippan, Åstorp, Örkelljunga och E4an mellan Örkelljunga och Åstorp.

– Vi arbetar hela tiden med att förbättra vårt nät för våra nuvarande och tilltänkta kunder. Vi bygger nya master och uppgraderar de vi har till modernare teknik med högre hastigheter och bättre täckning för alla, säger Peder Ramel, koncernchef på 3.

Mobiloperatören 3 utsågs till Årets Operatör på Telekomgalan i januari 2012. 3s nät är dessutom Sveriges bästa för data och mobilt bredband de senaste fem åren enligt tidningen Mobils stora årliga tester. Ingen av de andra operatörerna har haft lika bra täckning eller kommit upp i samma höga hastigheter.

För mer information var vänlig kontakta:

Peder Ramel, VD, 3

Mobil: +46 (0)735-33 30 23

E-post: [u]peder.ramel@tre.se[/u]

Erik Hörnfeldt, Information & PR, 3

Mobil: +46 (0)735-33 74 04

E-post: erik.hornfeldt@tre.se

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *