Mediahem har under året deltagit i ett projekt som drivs av AC-Net. I samarbete med Västerbottens läns kommuner erbjuder AC-Net ett konkurrens- och leverantörsneutralt fiberoptiskt nät med kapacitetstjänster till näringsliv och offentlig sektor. Bolaget ägs av Region Västerbotten, Företagarna, Skellefteå Kraft och UmeNet.
I onsdags presenterades den grund plattformen skall byggas på och Mediahem var på plats för att demonstrera en av många tjänster som kommer att erbjudas via den IP-baserade tjänsteportalen. Tillsammans med Mediahems Smarta Hem lösningar kommer den androidbaserade portalen även att kunna erbjuda TV-tjänster, sjukvårdstjänster och andra nyttotjänster som hyresgäster och villaägare på ett enkelt sätt kommer att kunna ta till sig via sin bredbandsuppkoppling.
Mediahem är ett teknikföretag som levererar Smarta Hem lösningar till privatpersoner och företag. Företaget är även Svensk återförsäljare av Current Cost Energidisplay EnviR som möjliggör att via en mobiltelefon eller dator kunna visualilsera mätning av energiförbrukning i realtid.
Pressreleasen kommer från: Newsdesk