En vecka kvar till första klusterlunchen i Karlstad (på fredag 1 februari) – och redan mer än 60 deltagare anmälda och mer än 30 Compare-företag representade.Sista anmälningsdag är tisdag 29 januari.
"Vi har lyssnat på företagen som önskat mötesplatser för mer affärsnätverkande – och det stora intresset tyder på att klusterlunchen kan vara rätt form", säger Maria Johansson (Compare).
Compare och The Paper Province ersätter tidigare gemensamma frukostmöten med klusterluncher enligt principerna:
”Vi vet att mötesplatser är viktiga för våra företag – det är genom nätverkande de lär känna varandra och tillsammans kan utveckla affärsmässiga relationer”, säger Göran Österman (Compare).
Klusterlunchen arrangeras av Compare och The Paper Province som står för program och inbjudna gästföreläsare. Deltagarna betalar själva sina luncher.
Gästföreläsare på första klusterlunchen (1 februari) är Lars Christensen, biträdande regiondirektör med ansvar för Region Värmlands regionala tillväxtuppdrag, som talar om: Vad betyder Norge för företagen i Värmland? Och hur kan vi bäst dra nytta av att ha Europas starkaste tillväxtregion som närmaste granne?
Klusterlunchen är öppen för Compare- och The Paper Province-företag samt representanter för deras samarbetspartners.
Pressreleasen kommer från: Newsdesk