Klikki, Nordens ledande sökmarknadsföringsbolag och Volvo Personvagnar har inlett ett samarbete kring lanseringsfasen av nya Volvo V40.
Volvos nya bilmodell, Volvo V40, lanserades tisdagen den 6 mars på bilsalongen i Geneve. I samband med lanseringsaktiviteterna har Volvo identifierat synlighet i sökmotorer såsom Google som en central aktivitet och valt Klikki som samarbetspartner för projektet.
- Volvo har länge stått på vår lista rörande drömkunder – säger Mattias Falkendal, vd för Klikki. Kombinationen av ett starkt engagerande globalt varumärke, spännande produkter och aktiv marknadsföring är perfekta grundförutsättningar för att lyckas inom sök.
Klikki arbetar idag som digital mediapartner åt ett flertal av Nordens ledande varumärken med uppdraget att optimera kundens investeringar inom främst sök, sociala medier, display och webbanalys.
– Webben är den huvudsakliga informationskällan då en konsument står inför ett bilköp. Det finns en direkt korrelation mellan ökad närvaro i sökmotorer och konkret försäljning av fler bilar. Genom att investera i ökad synlighet inom sök kan Volvo säkerställa att viktiga leads inte går förlorade, fortsätter Mattias Falkendal.
För mer information, vänligen kontakta:
Mattias Falkendal, vd, Klikki
+46 70 653 06 98
mattias@klikki.com
Pressreleasen kommer från: Newsdesk