LOADING

Type to search

Kalla beräkningar i het app-version för Iphone

Kalla beräkningar i het app-version för Iphone

Share

Rittal har tagit fram ett beräkningsprogram för hur kylaggregat och filterfläktar ska dimensioneras för respektive rack och kapsling. Programmet RiTherm ger konstruktörer och användare ett säkert underlag för att kunna uppnå rätt temperaturförhållanden. RiTherm beräknar behovet för att undvika både under- och överdimensionering.

För att ytterligare underlätta presenterar Rittal nu programmet som en app. Den finns på App Store och hittas när man söker på Rittal, RiTherm. Med den fritt nedladdningsbara appen går det att göra grundläggande beräkningar för klimatiseringen. 

För mer avancerade beräkningar hänvisas till den fulla versionen av RiTherm som går att beställa på <a href="http://www.rittal.se">www.rittal.se</a>.

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *