LOADING

Type to search

Julhandeln är i full gång

Julhandeln är i full gång

Share

I helgen gick startskottet för den amerikanska stora handelshelgen som inleddes med Black Friday, och samtidigt kom julen till SIBA.
Julhandeln kom igång ordentligt i helgen och vi noterade omsättningsökningar inom flera kategorier som översteg 300 procent jämfört med föregående år, säger Susanne Järkbratt Ehnbåge, Vice VD och Marknadschef på SIBA.

Under veckan som gick blev tre produkter kårade till årets julklapp. HUIs vinnande bidrag blev hörlurar, Elektronikbranschen utsåg robotdammsugaren och SIBAs kunder röstade fram surfplattan som årets julklapp i SIBAs årliga kundundersökning. 
 - Vi ser stora omsättningstal på samtliga av dessa kategorier, säger SIBAs försäljningschef Mia Larsson och fortsätter, sen i fredags ökade kategorin hörlurar med 240 procent, surfplattan med cirka 180 procent och robotdammsugaren som inte haft någon historik hade omsättningssiffror som långt överskred våra prognoser. 

Nästan samtliga kategorier har ökat sin omsättning under veckan som gick. Totalt så ökade SIBAs omsättning med närmare 40 procent jämfört med föregående år, och trenden ser ut att hålla i sig. Butikerna har fyllts till bredden med varor och samtidigt klätts om till sin julskrud.

I veckan så släpper SIBA tre nya roliga reklamfilmer som går i julens tecken. Filmerna är signerade Valentin & Byhr och i huvudrollen ses som vanligt Fabian Bengtsson i helt nya miljöer.
 - Ni får se Fabian lämna situationer när det sämst lämpar sig för att på ett humoristiskt sätt påvisa att låga priser till våra kunder värderas väldigt högt på SIBA, säger Susanne Järkbratt Ehnbåge.   

De nya filmerna börjar sändas på fredag men ni kan redan nu se dem i vårt pressrum på Mynewsdesk.

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *