Mätföretaget Net Applications konstaterar i sin senaste rapport att Internet Explorer har tappat rekordmånga användare under december månad. Totalt har man tappat 1,6 procentenheter och ligger nu på 68,2 procent.
Webbläsare som går framåt är Safari, Firefox och Chrome. Den största ökningen stod Safari för på 0,6 procentenheter och ligger nu på 7,0 procent.
Net Applications tror att mycket av tappet för Internet Explorer beror på att många är lediga en period i december och därför surfar mer hemma. På jobbet använder fler Internet Explorer.
Det ska bli intressant att se vad som händer med statistiken när Internet Explorer 8 har släppts i färdig version och fler har börjat använda den. Webbläsaren innehåller en hel del uppdateringar och ska dessutom ha fått höga poäng i test när det gäller hur pass korrekt den visar en hemsida. Känns verkligen som att det är på tiden att den börjar visa hemsidorna bättre. Just nu finns Internet Explorer 8 tillgänglig i beta2 version.
Källa: http://www.idg.se/2.1085/1.203424/rekordtapp-for-internet-explorer