LOADING

Type to search

Ineffektiv IT-marknad för kommunerna medför onödiga kostnader

Ineffektiv IT-marknad för kommunerna medför onödiga kostnader

Share

– Kommunerna slösar på ineffektiva IT-lösningar

– Oligopol omöjliggör för nya och kostnadseffektiva aktörer

– Softronic och Vklass bjuder in till en leverantörsråd för att skapa standard

Samtliga Sveriges 290 kommuner tillhandahåller likvärdiga tjänster till medborgarna i enlighet med kommunallagen. Kärnan är barnomsorg, skola, socialtjänst, kultur- och fritidsverksamhet och äldrevård, infrastruktur som vatten och avlopp samt tillståndsgivning och annan myndighetsutövning. Trots samma tjänster och funktioner har alla kommuner egna IT-system. I de allra flesta fall rör det sig om system som växt fram under många år och som kompletterats och byggts på.

Det är ett stort resursslöseri då det finns enorma stordriftsfördelar att hämta. Variationer i demografi, geografi och ekonomi gör alla kommuner unika men det är mer som förenar än som skiljer när det gäller tjänster, processer och systemstöd. Optimering och allokering av förskoleplatser, schemaläggning i skolan, bokning lokaler och så vidare är förvillande likt från norr till söder. Ett problem är att leverantörerna, med giganter i spetsen tycker att den rådande ordningen är alltför lukrativ för att ruckas. Kommunerna är mycket lönsamma kunder som sitter inlåsta i befintliga system som är stängda för övriga aktörer på marknaden vilket leder till sämre utveckling för kommunerna.

Det är extra tydligt på marknaden för it-tjänster för skolan, ett oligopol råder vilket är till nackdel för både kommuner och friskolekoncerner. Om en kommun/skola väljer ett schemaprogram och ett skoladministrativt system från två olika leverantörer kan de komma att få problem. Det finns inga samarbeten eller öppna standarder som används för att skicka data mellan de olika systemen, något som Softronic och Vklass nu tänker försöka lösa.

I veckan har de båda bolagen gått ut med en inbjudan till alla IT-leverantörer för skolan att medverka i ett leverantörsråd där gemensamma standarder kan tas fram för att skicka information mellan systemen. Målet är att kunna enas om standarder för synkronisering mellan olika system och skapa större valmöjligheter för skola och kommun i väljandet av leverantör. Bättre konkurrens ger både bättre och mer kostnadseffektiva system för skolan.

Källa:Softronic AB

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *