LOADING

Type to search

Implema årets svenska SAP-partner

Implema årets svenska SAP-partner

Share

Implema har utsetts till årets svenska SAP-partner 2011 inom SAP Business All-in-One. Framgångsrika projekt och fokus på att utveckla och erbjuda en lösningsportfölj med paketerade och molnbaserade SAP-lösningar gjorde Implema till årets partner. 

Implema har i snart femton år paketerat SAPs affärslösningar för att ge små och medelstora företag tillgång till effektiva affärsprocesser med hjälp av marknadens kraftfullaste affärssystem – SAP.

Björn Ödewing, en av Implemas grundare, berättar:

-  Genom att paketera SAP har vi länge levererat kompletta SAP-system på så kort tid som åtta veckor. Med vår nya molntjänst – SAP On demand – har vi tagit näst steg. Med SAP i molnet kan expansiva företag på endast några veckor få ett komplett SAP-system levererat som en hyrtjänst.

Maja Løve Dybdahl, SAP Director Partner Management, Norden och Baltikum motiverar valet av Implema till årets partner.

– Implema är en pionjär inom SAP Business All-in-One och fortsätter att framgångsrikt leverera nya projekt. Implema utvecklar ständigt sin lösningsportfölj på bas av SAPs innovationer och skapar därmed möjligheten för SAP-kunder att i sin tur utveckla sina affärsprocesser. Detta gör Implema till 2011 års  svenska partner.

Implema har tidigare erhållit utmärkelsen Årets svenska SAP-partner 2009, 2008 och 2007. Året 2009 fick Implema även utmärkelsen Årets nordiska SAP-partner.

Kontaktpersoner

Björn Ödewing, Affärsutveckling Implema AB
+ 46 8 503 124 34
+ 46 70 594 92 76
e-post: bjorn.odewing@implema.se

Maja Løve Dybdahl, SAP Director Partner Management, Norden och Baltikum
+ 45 2923 32 22
e-post: maja.love.dybdahl@sap.com

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *