LOADING

Type to search

Hur kan IT hjälpa till med din hållbarhetsstrategi?

Hur kan IT hjälpa till med din hållbarhetsstrategi?

Share

De flesta av dagens större företag har en policy avseende hållbarhet. Syftet är att bedriva en seriös verksamhet som hanterar alla former av resurser på ett respektfullt sätt. Det rör allt från underleverantörer, hur produkter tas fram, till den färdiga produkten. Andra drivkrafter för hållbarhetstänkandet är naturligtvis befolkningstillväxten genom längre medellivslängd, kommande brist på fossila bränslen vilket medför stigande energipriser, växthuseffekten orsakad av vår koldioxidpåverkan samt brist på färskvatten.

Målet är att göra detta resurssnålt för att spara på jordens energikällor. Det finns också en mänsklig eller en moralisk aspekt som gör att man undviker omänskliga arbetsförhållanden, nedskräpning och barnarbete. Alla som på allvar genomför sin hållbarhetsstrategi vet att det ger stora vinster i form av minskade kostnader för energiförbrukning, bättre image, högre vinst och långsiktig överlevnad.

I framtiden tror många att hållbarhetstänkandet är en hygienfaktor, något som krävs för att attrahera nya kunder, behålla kompetens samt få en rimlig värdering på sitt företag. Konsumenter och företag kommer sannolikt välja bort dem som inte kan bevisa att de tar ett aktivt ansvar för dessa frågor.

EU har genom direktiv uppmanat regeringar att aktivt bidra till koldioxidminskningen. Målet är att sänka de totala koldioxidutsläppen med 20% före 2020. Den svenska regeringen har gentemot sina myndigheter dubblat målet till 40% minskning före 2020.

Förståelsen för detta innebär att alltfler investerat i resurser för att bedriva en aktiv rapportering på området. Dels för att få kontroll över sina hållbarhetsinitiativ och dels för att dra nytta av aktiviteterna i form av minskade kostnader och förbättrad image.

Vi frågar oss var IT-avdelningen tagit vägen i detta sammanhang? Rapportering är något av en IT-specialitet. Automatisk insamling av data och jämförelser och analys av data är ju något som IT är speciellt lämpat att hjälpa till med. Vi har sett många exempel där insamlingen av energidata och statistik sker manuellt och med uppskattningar. Häpnadsväckande nog även vad gäller det som IT-avdelningen borde vara specialister på – de egenskaper IT-utrustningen har i termer av energiförbrukning. Kunskapen är ännu i sin linda om hur många watt varje klient (PC, servrar, switchar, routrar, skrivare) i ett nätverk förbrukar. För att korrekt räkna fram och styra den totala energiförbrukningen måste varje el-specifikation vara känd och det som är avgörande för energiförbrukningen – det faktiska nyttjandet. Virtualisering och tunna klienter har förvisso sparat en del energi men långt ifrån så mycket som väntat.

IT-avdelningen har en fantastisk möjlighet att visa framfötterna när det gäller hållbarhetsinitiativen. Genom att framstå som en förebild när det gäller el-användningen och förmågan att styra användningen efter det faktiska behovet kan IT ta en aktiv position som kommer att hjälpa den egna organisationen. Både i termer av minskade kostnader och för att driva en snabb automatisering av området. IT kan också tjäna som möjliggörare för att nya initiativ snabbare ska kunna utvärderas och rapporteras på. Man kan assistera i att skapa en investeringsportfölj inom hållbarhetsområdet, driva och rapportera projekten och skapa uppföljning av möjliga förbättringar.

Värdefulla IT-insatser genomförs och har genomförts i datacentret. Här har IT rätt perspektiv i termer av att ta hand om spillvärme och kyla för att temperera kontorsytor och på ett ansvarsfullt sätt bidra till företagets minskade kostnader.

Varför är det ändå problem? Mycket av förklaringen ligger i att många företag betraktar el som en gemensam nyttighet som fast och svår att påverka. Framförallt för att förbrukningen inte låter sig mätas på ett enkelt sätt och dessutom genom att el-kostnaden oftast budgeteras som en fastighetskostnad, det vill säga, mindre påverkbar på kort sikt.

För att IT ska kunna upprätthålla sina tjänsteleveranser med rätt kvalitet till rätt kostnad är energihanteringen en absolut nödvändighet. Fastighetsavdelningen har också en skyldighet att planera för energiförsörjningen till hela organisationen. Båda har därför en möjlighet att arbeta för ett gemensamt styrsystem för energiförsörjningen.

De stela strukturerna måste lösas upp och IT är en möjliggörare för att kombinera information från flera källor till gagn för hållbarhetsarbetet. Det gäller allt från val av underleverantörer, ansvarsfull produktion och distribution samt all rapportering och kombination av data och information. Att IT inte visat framfötterna ännu i denna fråga är lite underligt när vinsterna är så stora. All eliminering av resursslöseri borde ju stå på IT-avdelningens agenda, i synnerhet om den manifesteras i manuell rapportering och oklara informationskällor. IT har i hållbarhetsfrågan enorma möjligheter! 

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *