Hon gick från en fast anställning för att driva webbtjänsten Photago.com
För ett år sedan var Jenny Bengtsson på bröllop tillsammans med sin sambo Filip Larsson som är serieentreprenör. På festen satt de och diskuterade hur bröllopsparet skulle kunna få alla foto som togs på festen. Brudparet bad dem att maila fotona vilket är ohållbart när man fotograferar med en modern systemkamera idag. Ur detta problem växte deras gemensamma företag Photago.com fram. De hittade ingen smidig lösning ute på marknaden som löste problemet med att samla foto från flera fotografer på ett specifikt event så som vi ville ha det, så de såg till att bygga en själv vilket är kännetecknet på en entreprenör. Man ser en möjlighet och så skapar man tjänster och produkter som löser det behovet.
Gången var sådan att de först byggde en prototyp som testades på vänner och bekanta som tyckte det var en smidig lösning. Sen dess har de arbetat vidare med sin idé.
– Först gjorde jag detta helt vid sidan om min anställning vilket gjorde att vi fick jobba med det på kvällar och helger. Ju mer vi jobbade med det desto mer insåg vi att vi började få en riktigt bra produkt i våra händer fortsätter Jenny.
När hon pluggade till civilingenjör på universitetet hade hon, som många andra, bilden av att hon skulle ta anställning och göra karriär på ett företag någonstans i branschen. Hennes sambo drev redan då företag vid sidan om studierna men hon hade inte en tanke på då att hon skulle driva eget. Efter utbildningen fick Jenny ett jätte spännande jobb på ett stort företag som hon trivdes bra på.
– I början av min jobbkarriär kom jag i kontakt med personlig utveckling mer och mer, både privat och på jobbet. Detta gjorde att jag började fundera mer på vad jag vill och vem jag ville vara. Ofta när jag beskrev mig själv och hur jag ville vara i framtiden beskrev jag mig själv som styrelseproffs och företagsledare. Detta satte så klart igång en del tankar. Min sambo och flera andra vänner började även jobba fullt ut med sina egna företag vilket också påverkade och inspirerade mig. Mitt ansvar på mitt jobb ökade ständigt och jag fick hela tiden nya utmaningar och förtroende men vid sidan om började tanken med att driva eget ständigt komma tillbaka.
Vintern 2011 bestämde hon och en kompis sig för att starta ett handelsbolag ihop där de importerade och sålde en väldigt uppskattad stol som gör att man kan sitta bekvämt ute i naturen eller på stranden.
– Vi visste att det var en bra produkt och vi tänkte vårt nya handelsbolag skulle vara ett bra sätt att öva på att driva företag, vilket det också ha varit. Där har vi fått öva på att bokföra, fakturera, sälja och ha kontakt med myndigheter och skatteverket. Försäljningen gjordes till största del via aktivus.se som fortfarande finns kvar och det växer och blir större men än så länge på en liten nivå.
Senare under 2011 registrerade hon vandringsguiden.se där jag skapade en guide med bra tips och råd kopplat till vandring. Jenny har själv varit aktiv inom friluftsliv och fick frågor av vänner som var nyfikna.
– Jag tänkte att jag skulle samla denna info på vandringsguiden.se. Detta var ett projekt som utgick från vad jag kunde, tyckte var roligt och vad jag hade att erbjuda andra. Hemsidan finns fortfarande idag och finansieras genom annonsintäkter.
Dessa projekt var i början och är till viss del fortfarande relativt små och hon jobbade med dem vid sidan om sin anställning. Men det gav henne dock mersmak av att jobba med egna projekt.
– Jag och min sambo har två tillfällen om året då vi i princip har ”styrelsemöte” i vårt liv. Vi pratar om drömmar och mål och planerar vårt liv ihop. Vi åker iväg och går igenom vår livssituation som privatekonomi, semesterdrömmar och karriär. Sätter upp drömmar och mål var och en och tillsammans. När vi gjort detta har diskussionen om att jobba och driva företag ihop så klart varit aktuell. Vi bestämde oss för att vi ville jobba med Photago ihop men i början tänkte vi att jag skulle jobba med det vid sidan om min anställning tills vi hade fått igång företaget ordentligt. Men vi insåg snabbt att det kommer inte bli något om vi inte satsar fullt ut. Efter mycket funderande bestämde jag mig till slut att säga upp mig för att jobba med vårt egna företag full tid. Vilket jag inte ångrat sen dess.
Vad har du fått för reaktioner på detta från din omgivning?
– När jag väl bestämt mig att jag skulle säga upp mig var jag ganska rädd över reaktionerna jag skulle få på mitt jobb. Jag hade en känsla av skuld och att jag svek mina arbetskamrater. Detta var nog en anledning till att det tog ganska lång tid för mig att ta beslutet då jag funderade över när det skulle vara bäst att säga upp mig. Men när jag väl bestämt mig och insett att det kommer aldrig att komma ett perfekt tillfälle såg jag snabbt till att ha ett samtal med min dåvarande chef och reaktionen var långt mer positiv än jag förväntat mig.
Hennes arbetskamrater blev nyfikna och tyckte det var spännande. Det som var roligt är att när hon väl började prata om det på jobb bubblade det upp idéer och tankar som andra också haft över att driva eget med mera. Vilket vi aldrig hade pratat om tidigare.
– Detta har sedan hänt vid flertalet tillfällen det vill säga att man berättar att man ska driva eget så börjar andra också prata om sina drömmar och tankar om att driva eget. Vilket är väldigt spännande. Det är många därute som går runt med en tanke om att de hade tyckte det var roligt att driva eget men många tar inte steget fortsätter Jenny entusiastiskt.
Generellt tycker hon att reaktionerna har varit väldigt positiva. De hon berättat för tycker det är spännande och de blir nyfikna. En och annan tycker det är galet och undrar hur hon kan lämna en ”så bra anställning” Men det finns också många runt om henne som stödjer och hejar på.
Vad är det du ska göra nu?
– Nu ska jag till största delen av min tid jobba med utvecklingen och marknadsföringen av Photago som är den tjänst som vi jobbat hårt med det senaste året. Det senaste året har vi lagt mycket tid och resurser på att bygga en stabil och säker tjänst som skall kunna hantera den data som Photago måste hantera med många användare och album. Min viktigaste uppgift nu är att sprida Photago och berätta för alla att vi finns och att vi kan hjälpa användare att samla foto från många deltagare runt ett event så som en fest, en konferens eller en resa. Detta kommer jag att göra från vårt kontor i Malmö, tillägger hon.
Vad känns roligaste med det nya och vad är mest lockande med att vara entreprenör?
– Det roligast är att få jobba med ett projekt där man själv kan styra över sin vardag på ett helt annat sätt än vad man göra på en traditionell anställning. Man får lov att springa i den takten man själv bestämmer. Dessutom är det toppen att jobba ihop med min sambo Filip. Nu kan vi göra det mesta av jobbet på dagtid vilket gör att vi nu har mer fritid än vad vi haft tidigare. Det är större frihet och flexibilitet som är det som är mest lockande med att vara entreprenör.
Vad är det jobbigaste med att vara entreprenör?
– När man entreprenör måste man ständigt kunna sälja sin produkt och sin affärsidé i många olika situationer. Utan att sälja blir det inget. Min största utmaning är att bli en bättre säljare. Tidigare har jag inte känt mig alls bekväm i situationer där jag behövt sälja in något för en okänd person men jag blir bättre och bättre. Man måste ständigt utmana sig själv vilket är jobbigt men det är då man lär sig vilket är det jag gör nu. Dock är det roligt med Photago för det är en produkt som jag vet är bra och som många behöver vilket känns mycket bättre än att sälja en produkt som jag inte trott på själv.
Vilka är dina största utmaningar i det du ska göra?
– Största utmaningen är att synas i det stora infoflöde som finns idag utan att ha en gigantisk marknadsföringsbudget. Det finns mängder av appar och tjänster ute på marknaden och det är inte lätt för användaren att skilja guldkornen från resten. Jag vet att Photago är ett guldkorn och detta måste jag lyckas att förmedla. Vi måste hitta sätt att nå ut till våra framtida användare.
För och nackdelar med att jobba med sin sambo?
– En stor fördel är att vi kan forma vårt liv tillsammans ännu mer utefter våra villkor när vi även är våran egna arbetsgivare. Detta ger oss en större frihet både i det lilla och i det stora. Vi har roligt ihop och det får vi numera även ha på dagarna då vi sitter på samma kontor. Vi känner varandra väl och känner därför varandras styrkor och svagheter vilket gör att vi kan komplettera varandra smidigt på kontoret. Nackdelen skulle möjligen vara att man befinner sig i samma miljö i större utsträckning. Så frågan; vad gjorde du på jobbet idag, fungerar inte längre vid matbordet. Men vi har dock mycket annat spännande att diskutera vid middagsbordet.
Vad händer nu den närmaste tiden?
– Vi har precis lanserat vår Android app på Google play vilket är väldigt roligt och gör tjänsten ännu mer tillgänglig och lätt att använda för alla Android användare. Nu är det fortsatt full fart framåt som gäller och vi håller nu på att kolla på hur vi ska nå ut till alla de som gifter sig eller som åker på resor ihop med en grupp då detta är två grupper som vi tror har stor användning av Photago avslutar Jenny Bengtsson.
Foto: Sven-Erik Bengtsson