Digpro har på uppdrag av Fortum Värme höjdsatt fjärrvärme- och fjärrkylanäten i Stockholmregionen. Syftet har varit att möjliggöra högre kvalitet i flödesberäkningar i näten. För uppdraget har NNH-data från Lantmäteriet använts.
Fortum Värme behövde bättre kvalitet i sina flödesberäkningar i fjärrvärme- och fjärrkylanäten. Med höjdvärden i hela näten kan trycket anpassas så att ångbildning undviks och rörkonstruktionerna inte överbelastas.
Digpro fick därför våren 2012 i uppdrag att utreda möjligheten att med schablonmetoder höjdsätta vissa utvalda noder i näten som finns i 8 kommuner inom Stockholms län.
Eftersom höjddata samlats in med laserskanning, på uppdrag av Lantmäteriet, över stora delar av landet var det ett naturligt val. Fördelar med NNH-datat:
Med hjälp av konverteringsprogrammet FME interpolerades markytehöjder fram på noderna från ett 2×2 meters rutnät. Beroende på om noderna låg i mark, luft, vatten eller i byggnader korrigerades sedan markhöjderna med schablonvärden för att erhålla en mer sannolik höjd på noderna.
Vår bedömning är att den beskrivna metoden fungerar bra om noggrannhetskraven ligger runt 1 meter eller mer. Det finns osäkerheter i metoden som måste beaktas.
Trots osäkerheterna har Fortum Värme stor nytta av att få in höjder i sina nät. Det blir nu möjligt att optimera utnyttjandet av anläggningen bättre eftersom höjderna ger en mer heltäckande bild av vilket tryck nätet klarar av.
Pressreleasen kommer från: Newsdesk