<b>I helgen går cirka 30 0000 spekulanter runt på närmare 3000 bostadsvisningar. Förutom själva bostaden måste man också ha koll på omgivningen. Var ligger närmaste dagis, café, buss och matbutik? Nu finns Hemnets bostäder i Eniros iPad-app och det blir enkelt att hitta vad som finns i närheten eller direkt i kartan se alla bostäder som är till salu i favoritområdet</b>.
- Att söka lokalt är extra viktigt när man letar bostad i ett nytt område och behöver veta vad som finns i närheten. En iPad är enkel att ta med på visningen samtidigt som den stora skärmen snabbt ger en bra överblick, säger Sara Kullgren direktör för produkt- och tjänsteutveckling Eniro.
- Vi tycker att det är roligt att Hemnets bostadsobjekt nu finns i Eniros iPad-app. Deras sökfunktion är mycket smidig och gör det ännu enklare för svenska bostadsjägare att hitta sitt drömboende, säger Carl-Henrik Borg VD Hemnet.
Genom att välja Hemnet i sökalternativen i appen får man upp aktuella bostäder som träffar i kartan. I vänsterkolumnen syns träffarna närmast den position man valt. För att få fram mer information om bostäderna klickar man på markören.
<b>Fakta om Eniro för iPad:</b>
- Kostnadsfri i AppStore:
https://itunes.apple.com/se/app/eniro.se/id284967245?l=en&mt=8
- Sökningen utgår från kartan med möjlighet att välja mellan karta, satellitbild, flygfoto och sjökort
- Man kan söka efter kategori eller fritextsöka
- Träffarna visas direkt i kartan
- Träfflista visas efter närhet, omdömen eller i alfabetisk ordning
- Facebook-integration som innebär att man kan se var ens vänner varit incheckade de senaste 48 timmarna
- Vägbeskrivningar med enkel koppling till e-post
För ytterligare information vänligen kontakta:
Eva Ernfors, press- och PR-ansvarig Eniro, tel: 072-728 73 23
Staffan Tell, pressansvarig Hemnet, tel: 073-367 66 85
Pressreleasen kommer från: Newsdesk