Den prisbelönta och uppskattade filmtjänsten Headweb lanseras nu som en app i Samsungs populära Smart TV-utbud. Konsumenter som köper en ny Samsung Smart TV kommer således kunna titta på valfri film från Headweb med några enkla knapptryck på fjärrkontrollen.
Samtliga filmer på Headweb förbereds nu för inflyttning i Samsung Smart TV och cirka 80% av katalogen kommer att finnas tillgänglig redan vid lanseringen. Filmkatalogen på över 6500 filmer är en av anledningarna till att Headweb tre år i rad utsetts till ”Sveriges bästa filmtjänst” av bland andra PC för Alla, InternetWorld och Digitala Hemmet. Tillgänglighet på flera olika enheter och plattformar är en annan. Att filmtjänsten nu introduceras i Samsungs Smarta TV innebär flera uppenbara fördelar för konsumenten. Nu behövs inte längre DVD spelaren och man slipper trasslet med att koppla ytterligare en enhet till tv-skärmen. Kanske blir till och med biobesöket överflödigt?
– Vi drivs av att göra film- och tv-tittande enklare och snabbare för våra användare. Headweb i Samsungs Smarta TV ger dig en egen biograf i vardagsrummet – perfekt för den kräsne filmtittaren, säger Peter Alvarsson, VD på Headweb.
– Med appen från Headweb blir upplevelsen av Samsungs Smarta TV ännu smartare, säger Jenny Fischer-Toivo, Samsungs nordiske produktchef för tv.
Headweb kommer att finns tillgänglig i Samsungs Smart TV-modeller. Appen kan laddas ner till 2011 års modeller med Smart TV, från LED-TV i 5-serien (D5705 och uppåt) samt plasma-tv i 6-serien (från D6905 och uppåt). För att använda Headweb och andra tjänster i Samsung Smart TV måste TV:n anslutas till internet via bredband, trådlöst med wifi eller med fast uppkoppling.?
Presskontakt Headweb:
Matilda Hannäs
PR- och Marknadsansvarig
Mobil: +46 (0)70- 276 11 87
E-post: matilda.hannas@headweb.com[u][/u]
Pressreleasen kommer från: Newsdesk