HCL Technologies öppnar leveranscenter i Norge
HTC Technologies Ltd., den ledande globala IT-leverantören, meddelar idag att företaget valts av Statoil för tjänster inom förvaltning av strategisk infrastruktur. Avtalet stärker HCLs dominans på den nordiska marknaden för IT-tjänster där företaget redan är en global partner till flera ledande företag som Nokia, Danfoss och Electrolux. HCL kommer även öppna ett leveranscenter i Stavanger, Norge för att betjäna Statoil i linje med företagets modell för Global Centers of Excellence.
HCL kommer leverera tjänster i över 36 länder och hantera end-to-end-övervakning och -hantering av hela Statoils IT-infrastruktur över alla globala platser, inkluderat produktionsplatser offshore. Uppdraget innebär att hantera miljöer för Compute, Storage, Database och Telecom (nätverk och säkerhet) med tillhörande desktop support.
– Kontraktet markerar HCLs ledarskap inom globala tjänster kring IT och infrastrukturshantering för Global 100-företag. För stora globala företag ses HCL alltmer som en strategisk IT-partner som kan skala globalt distribuerade IT-verksamheter på ett icke-linjärt sätt och samtidigt leverera flexibilitet och operativ noggrannhet, säger Liselotte Hägertz Engstam, Country Manager i Norden. Vi är glada över att samarbeta med Statoil och kommer arbeta för att optimera Statoils IT-investeringar med vår globala expertis, lokala förståelse för verksamheten och en erfaren modell för integrerade tjänsteleveranser.
I energi- och verktygsbranschen arbetar HCL med Global 500-företag för att optimera derasverksamheter uppströms, mittströms och nedströms med innovativa IT-lösningar. Europa är en av HCL Technologies snabbast växande regioner med en närvaro iöver 20 länder och globala affärscenter i Dublin på Irland, Helsingfors i Finland och Krakow i Polen som betjänar över 50 kunder.