LOADING

Type to search

Expressen lanserar Aitellu BlogMatcher

Expressen lanserar Aitellu BlogMatcher

Share

– För den som läser Expressen.se blir det förhoppningsvis ett mervärde att erbjudas fakta och åsikter från helt fristå­ende skribenter, eller bloggande journalister på andra medieföretag. För den som bloggar är det förstås kul om också Expressens stora publik kan få upp ögonen för ens alster, säger Thomas Mattsson, chefredaktör Expressen, i sin blogg.

– Målet är att erbjuda läsaren mer och att förvalta det stora intresse våra journalister skapar, säger Joachim Zetterlund, affärsområdeschef Expressen Digitala Medier.

– Vi har längtat efter att göra plats för bloggosfären på Expressen.se och nu är vi äntligen där, säger Gunnar R Johansson, utvecklingsredaktör på Expressen Digitala Medier.

– Aitellu BlogMatcher ger Expressens läsare full bloggkoll. Du får en inblick i den medborgerliga, demokratiska, dis­kussion som finns i bloggosfären. Jag tycker det är spännande att se hur god journalistik ger upphov till, och anknyter till, en bredare diskussion, säger Stephan Palmgren, Aitellu.

– För Aitellu är det roligt att vår medvetna satsning bär frukt – vi känner ett starkt intresse från marknaden. Det är tillfredsställande för oss som svenskt företag att vi får allt fler kunder i rådande konjunktur, säger Tariq Saiduddin, vd Aitellu. Vi märker en tilltagande efterfrågan på våra lösningar. Vi samarbetar med webbsajter intresserade av pro­dukter som ökar läsvärdet. Det leder samtidigt till mer intäkter och mer trafik. 6 års erfarenhet från självlärande, smarta, system som letar efter, och förstår, digitalt text ger Aitellu en unik kompetens!

Källa: Aitellu AB
Pressreleasen kommer från: http://www.newsdesk.se/pressroom/aitellu/pressrelease/view/expressen-lanserar-aitellu-blogmatcher-282178

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *